Informacje bieżące

Studenci Wydziału Elektrycznego i Wydziału Informatyki w finale konkursu NASA 31.10.2019 09:41

Projekty studentów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie m.in. aplikacja zbierająca z satelitów dane o pożarach i nakładająca je na mapy Google, znalazły się w kolejnym etapie konkursu NASA Space Apps Challenge.

NASA Space Apps Challenge to międzynarodowy, interdyscyplinarny maraton pomysłów (hackathon) Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych (NASA). Uczestnicy, w ciągu 48 godzin, na podstawie danych udostępnionych przez NASA, muszą stworzyć projekt do jednego z kilkunastu zadań, wyznaczonych przez agencję. Zadania skupiały się wokół ochrony oceanów, Księżyca, planet czy przestrzeni kosmicznej. Opracowane rozwiązania koncepcyjne i aplikacje mogą być wykorzystane w badaniach i eksploracji kosmosu.

Do kolejnego etapu zawodów zakwalifikowały się dwie aplikacje, w których tworzeniu brali udział studenci z naszej uczelni. 

Zespół w składzie - Dawid Dziwisz, Mateusz Pieńkowski, Radosław Proczak i Helena Wojtycza - stworzył aplikację OrbitVue, która gromadzi dane zbierane przez satelity. Stanowi ona wyjątkowe kompendium wiedzy na temat przestrzeni kosmicznej, satelitów i ich wpływu na nasze życie.

W kolejnym etapie konkursu znaleźli się również student Wydziału Elektrycznego ZUT - Michał Matera oraz studenci z Wydziału Informatyki - Klaudia Góralska i Jakub Olszewski, którzy są współautorami aplikacji ICFire, zbierającej dane z satelitów o pożarach na całym świecie i nakładającej je na Google Maps.

Umożliwia ona zgłaszanie pożarów przez użytkowników z możliwością potwierdzania i dołączania do zgłoszeń oraz przesyłania zdjęć, wysyła SMS-y z ostrzeżeniem do osób przebywających w pobliżu pożaru wraz z linkiem do lokalizacji w Google Maps. ICFire może stanowić dodatkowy kanał wsparcia dla infolinii ratunkowej.

"Wystarczy, że jedna osoba zgłosi pożar w aplikacji, aby pozostali świadkowie mogli go potwierdzić i zwiększyć jego priorytet. W przypadku infolinii wiele zgłoszeń tego samego zdarzenia powoduje kolejki blokujące możliwość zgłaszania innych zdarzeń" – powiedział Michał Matera.

 Do ścisłego finału NASA wybierze w grudniu ok. 30 projektów (Global Finalists), sześć spośród nich otrzyma nagrody w kategoriach m.in. "najlepsze wykorzystanie danych" czy "najlepsze wykorzystanie sprzętu". 

Projekty uczestników konkursu pomogą w prowadzeniu badań naukowych oraz popularyzacji nauki. Wyniki wielkiego finału zostaną ogłoszone przez NASA – National Aeronautics and Space Administration w styczniu 2020 r.