Informacje bieżące

Studenci z Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT wyróżnieni w międzynarodowym konkursie 08.01.2020 12:14

Kinga Gawlik, Stanisław Czujkowski, Piotr Rajewski oraz Korneliusz Wielechowski zostali docenieni w konkursie architektonicznym #FLORENCECALL. Na podium znalazły się również zespoły z Francji, Włoch, Argentyny, Rosji, Kanady oraz Finlandii.

 

Konkurs skierowany był do studentów i profesjonalistów z całego świata. Jury oceniło 174 prace i przyznało trzy nagrody główne oraz trzy wyróżnienia.

Zadaniem konkursowym było opracowanie koncepcji Muzeum Sztuki i Rzemiosła - MAMe, które w przyszłości stanie się nowym centrum kultury Florencji. Nadesłane projekty miały realizować społeczno - kulturową ofertę miasta.

Propozycja szczecińskich studentów jest współczesnym symbolem miasta. Budynek znajduje się w centrum obszaru opracowania i dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich to kwadrat, w którym zlokalizowano ciągi piesze na różnych poziomach, umożliwiając obserwację historycznego kościoła z różnych poziomów. Tereny zielone uzupełniają przestrzeń publiczną, zapewniając miejsca do odpoczynku na wolnym powietrzu. Projektowany budynek Muzeum zawieszono nad drugim z kwadratów, osłaniając go metalową powłoką fasady, która służyć ma swobodnemu rozmieszczeniu pomieszczeń oraz zapewnieniu kontrolowanego dostępu światła. W nocy światło wychodzące z budynku staje się natomiast atrakcją dla ludzi, którzy gromadzą się wokół placu – czytamy w uzasadnieniu jury.

Studenci z WBiA ZUT swój projekt wykonali w ramach zajęć z „Projektowania budynków użyteczności publicznej” pod okiem prof. Krzysztofa Bizio.

Organizatorem konkursu była międzynarodowa organizacja Archicontest, której głównym celem jest debata nad architekturą współczesną w kontekście historycznego środowiska przestrzennego.

Projekt studentów architektury