Informacje bieżące

Tajemnice mórz i oceanów dostępne dla uczniów. Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT ma własne muzeum edukacyjne 12.02.2020 13:51

Prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych, w tym unikatowe gatunki, których nie spotkamy w Polsce i Europie, a w podziemiach sale akwarystyczne z rybami słodkowodnymi i morskimi z całego świata – na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT powstało Muzeum Ichtiologiczne. Jego uroczyste otwarcie odbędzie 13 lutego br. (czwartek) o godz. 13.00 w budynku uczelni przy ul. Kazimierza Królewicza 4.

 

Wszystkie zbiory, które znalazły się w muzeum przez kilkanaście lat gromadzili pracownicy wydziału, podczas wypraw naukowych po całym świecie. Obecną aranżacją i odnowieniem zbiorów zajęli się m.in. prof. Beata Więcaszek, prof. Juliusz Chojnacki, dr inż. Sławomir Keszka oraz prof. Adam Tański.

To muzeum będzie obowiązkowym punktem dla studentów naszego wydziału, ale nie tylko - mówi opiekun muzeum prof. Adam Tański. Będziemy zapraszać do nas uczniów ze szczecińskich liceów oraz podstawówek, by poznali prawdziwe oblicze mórz i oceanów. Będzie to również świetna okazja do tego, by pokazać – szczególnie licealistom - co może im zaoferować nasz wydział. 

Jakie wystawy będzie można zobaczyć w akademickim muzeum?

Pierwsza z nich ma być poświęcona rekinom świata. W specjalnie przygotowanych gablotach zobaczymy rekina młota, kosogona żarłacza, kolenia, mustela, płaszczki z narządami elektrycznymi i korale w naturalnej scenerii – tłumaczy prof. Beata Więcaszek, która opracowywała projekty wystaw w muzeum. Tu także znajdziemy złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry.

W innym miejscu zobaczymy zbiory ryb, które pokonują tysiące kilometrów, by odbyć tarło m.in. węgorze europejskie oraz minogi morskie – gatunki obecnie skrajnie zagrożone w basenie Morza Bałtyckiego.

W kolejnych gablotach znalazły się eksponaty naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, którzy uczestniczyli w badaniach Antarktydy. -Będą o nich opowiadały pięknie ilustrowane zdjęcia przyrody oraz niezwykłe eksponaty z półkuli południowej m.in. 4-metrowa szczęka wieloryba humbaka – mówi uczestnik wypraw prof. Juliusz Chojnacki.

Oprócz tego na wystawie organizowanej przez wydział, będzie można obejrzeć laboratoryjną wylęgarnię ryb oraz akwaria z rybami morskimi i słodkowodnymi m.in. błazenkami, pielęgnicami, rogatnicami i szpadelkami. Uroczyste otwarcie Muzeum Ichtiologicznego rozpocznie się o godz. 13.00 w Auli im. prof. Aleksandra Winnickiego.

 

Na zdjęciu rekin polarny

 

Fot. Adam Tański