W piątek 18 marca 2016 roku w Galerii Architektów Forma odbędzie się oficjalny wernisaż wystawy prezentującej efekty badań naukowych uzyskane w ramach projektu 2TaLL: Application of 3D Virtual City Models in Urban Analyses of Tall Buildings, który został zrealizowany w latach 2013-2016 w ramach Polsko-Norweskiego Programu Badawczego, przez zespół naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie: dr inż. arch. Klarę Czyńska – kierownika projektu – oraz dr. inż. arch. Pawła Rubinowicza i Adama Zwolińskiego.
Intencją Autorów wystawy jest przeniesienie widza w świat cyfrowych analiz urbanistycznych opracowanych w projekcie 2TaLL, pokazanie nowych możliwości wirtualnego modelowania miast z użyciem najnowszych technologii oraz znaczenia zabudowy wysokiej dla współczesnego kształtowania krajobrazów miast europejskich. Ekspozycja jest podzielona na kilka grup tematycznych związanych kolejno: z nowymi metodami badawczymi opracowanymi w ramach projektu, z warsztatem komputerowym umożliwiającym cyfrową projekcję i analizę krajobrazu miasta oraz z badaniami in situ zabudowy wysokiej, które zostały przeprowadzone dla kilkunastu miast w Europie.
Zarówno w opisie autorskim, jak też w recenzjach wystawy, czytamy o rosnącej popularności zabudowy wysokiej i o zarysowanym już trendzie „do budowania wysoko”. Potwierdzeniem aktualności tematu, jego znaczenia dla współczesnej urbanistyki oraz potrzeby rozwijania badań kierunkowych, była bardzo wysoka ocena wniosku o grant, który zdobył najwyższą w Polsce ilość punktów spośród ponad 200 aplikacji. 2TaLL był też jednym z pierwszych sukcesów Uczelni (ZUT) w pozyskiwaniu funduszy na badania w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Recenzenci wystawy, profesorowie Robert Barełkowski, Reinhard Keonig i Waldemar Marzęcki, podkreślają znaczenie badań przeprowadzonych w projekcie 2TaLL oraz wysoką aplikacyjność nowych narzędzi cyfrowej analizy krajobrazu miasta w realnym planowaniu. Metody umożliwiają precyzyjne wyznaczanie pola i siły oddziaływania wizualnego budynku wysokiego w krajobrazie, określanie maksymalnych wysokości zabudowy w mieście przy założeniu ochrony widoków strategicznych oraz wieloaspektowe analizy wpływu zabudowy wysokiej na jakość przestrzeni publicznych miasta.
Klara Czyńska, jest architektem, adiunktem ZUT. W 2007 roku obroniła na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pracę doktorską pt. „Metody kształtowania współczesnej sylwety miasta na przykładzie Szczecina. Wykorzystanie wirtualnych modeli miast w monitoringu i symulacji panoram”. Jest autorką licznych publikacji naukowych o kształtowaniu krajobrazu miasta oraz współautorką opracowań planistycznych dla kilku miast w Polsce: Szczecina, Lublina, Warszawy. W latach 2013-2016 była kierownikiem projektu badawczego 2TaLL.
Paweł Rubinowicz, jest architektem, adiunktem ZUT. Studia na Politechnice Szczecińskiej oraz Fachhochschule w Oldenburgu. W 2011 roku obronił na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej pracę doktorską pt. „Chaos jako porządek wyższego rzędu w wybranych trendach współczesnej architektury”. Autor publikacji z dziedziny modelowania parametrycznego w architekturze, teorii chaosu, wirtualnego modelowania miast. Współautor studiów urbanistycznych. Autor kilkunastu indywidualnych wystaw fotograficznych lub artystycznych w Polsce.
Adam Zwoliński, jest architektem, adiunktem ZUT. Studia na Politechnice Szczecińskiej. Studia podyplomowe na Uniwersytecie Lund w Szwecji oaz w Instytucie Studiów Mieszkalnictwa w Rotterdamie. W 2008 roku obronił pracę doktorską pt. „Wyznaczniki urbanistycznej transformacji zespołów mieszkaniowych w oparciu o parametry użytkowania przestrzeni publicznych miasta” na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jest uczestnikiem konkursów oraz autorem lub współautorem ponad 40 projektów architektonicznych i urbanistycznych.
Oficjalna strona wydarzenia:
www.forma.zut.edu.pl/2tall.php
Zapraszam serdecznie na wernisaż
PIĄTEK, 18 MARCA 2016, GODZ. 18.00
Galeria Architektów Forma, ZUT/WBiA
ul. Żołnierska 50, 71-210 Szczecin
Czas ekspozycji: luty – kwiecień 2016
Wstęp wolny na wystawę i na wernisaż