Informacje bieżące

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie wyróżniony przez Komisję Europejską! 05.01.2017 11:29

Prestiżową nagrodą Logo HR Excellence in Research uhonorowano ZUT za wysiłki w dążeniu do doskonałości.

Obraz przedstawiający logo HR

Logo nadawane jest jednostkom, które stają się wzorem w związku z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Obecnie w Polsce może się nim poszczycić 9 szkół wyższych i 27 instytutów badawczych.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie dołączył do elitarnego grona 35 instytucji w Polsce, które mogą poszczycić się logiem HR Excellence in Research. Obecnie grupie tej jest tylko 9 uczelni wyższych (na 434 obecnie działające w Polsce). Logo HR Excellence in Research nadawane jest przez Komisję Europejską instytucjom, które wdrażając zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, tworzą przyjazne środowisko pracy i rozwoju oraz posiadają przejrzyste procesy rekrutacji pracowników naukowych. Logo nadawane jest jednostkom, które stają się wzorem w związku z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Komisja Europejska na różne sposoby wspiera instytucje wdrażające zasady europejskiej Karty i Kodeksu. Jedną z form jest promocja takich jednostek wśród międzynarodowych organizacji i naukowców jako te, które zapewniają badaczom najlepsze warunki pracy i rozwoju. Uzyskanie owego odznaczenia tworzy wizerunek prestiżowej i profesjonalnej jednostki. Otwiera ono wiele drzwi w świecie nauki poprzez premiowanie podczas oceny przy pozyskiwaniu grantów oraz rekrutowaniu najlepszych naukowców. A wobec olbrzymiej konkurencji pomiędzy wnioskodawcami każdy dodatkowy punkt jest na wagę złota.

Inicjatorem ubiegania się o to prestiżowe odznaczenie było Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT, które koordynowało wszystkie działania. Jednakże, do otrzymania Logo HR Excellence in Research przyczyniła się współpraca i zaangażowanie wielu osób z całej uczelni. Przede wszystkim wymienić należy olbrzymi odzew ze strony pracowników naukowych, którzy wypełnili rozesłane ankiety. Otrzymano 939 odpowiedzi na 1514 uprawnionych pracowników, co stanowi 62%. Taka ilość zebranych danych pozwoliła na opracowanie planu działań, dzięki którym ZUT będzie mógł poszczycić się mianem jednego z najlepszych pracodawców. Kilka działów administracji ZUT współpracowało z RCIiTT przy tworzeniu raportu do KE. Uzyskany efekt pokazuje jak wielką wartością jest wspólna mobilizacja i połączenie sił.

Wszystkie dokumenty związane ze strategią i planowanymi działaniami dostępne są na stronie www.hrs4r.zut.edu.pl.