Informacje bieżące

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny zainaugurował nowy rok akademicki. Rektor Wróbel: My wiemy, jak budować zieloną i technologiczną przyszłość Polski 30.09.2022 19:29

Nowy rok akademicki oficjalnie zainaugurowała jedna z największych uczelni na Pomorzu Zachodnim. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Prof. Jacek Wróbel, rektor uczelni, mówił między innymi o tym, że nasze codzienne życie, zostało zdemolowane przez pandemię, wojnę i światowy kryzys gospodarczy.

Jeszcze niedawno, wydawało nam się, że możemy żyć spokojnie, bezpiecznie, korzystać z najnowszych technologii, i cieszyć się pełnią życia. Jak bardzo to było mylące. Od kilku lat zmagamy się z wieloma przeciwnościami. Najpierw przyszła pandemia, która nie chce ustąpić, a następnie wojna w Ukrainie, i związana z tym ogromna tragedia narodu ukraińskiego – mówił prof. Wróbel. – Nasze życie musi jednak toczyć się dalej, również to akademickie. Mimo tych wszystkich smutnych okoliczności, inaugurujemy dziś rok akademicki – powiedział do studentów i nauczycieli rektor uczelni.

Podczas przemówienia rektor Wróbel wspomniał również o misji uczelni. - Jest nią budowa polskiego, zielonego przemysłu, konkurencyjnego na rynku międzynarodowym, poprzez realizację ukierunkowanych badań, wytwarzanie technologii przyjaznych środowisku, rozwój infrastruktury badawczej i kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr. My wiemy, jak budować zieloną i technologiczną przyszłość Polski ze względu na unikatowość naszych kompetencji, ponieważ łączymy w sobie nauki inżynieryjno-techniczne, ścisłe, rolnicze, przyrodnicze i ekonomiczne – przekonywał rektor.

Ważnym momentem uroczystości było powitanie nowych studentów. - Mam nadzieję, że odnajdziecie tu swoje miejsce i szybko zintegrujecie się z naszą społecznością. Wierzę, że znajdziecie tu doskonałe warunki do rozwijania swojej osobowości oraz poznawania i odkrywania tajemnic niepoznanego jeszcze świata. Pamiętajcie, że nasz uniwersytet to miejsce, w którym panują zasady tolerancji i szacunku do drugiego człowieka – mówił rektor Wróbel. Następnie odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku, którą przeprowadził prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Arkadiusz Terman, prof. ZUT.

W tym roku akademickim Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny wybrało ponad 2 tys. studentów, w tym 210 obcokrajowców, którzy będą kształcić się na ponad 35 kierunkach studiów.

Maja Cierniak, absolwentka Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt oraz Tomasz Wojciechowski, licencjonowany pozorant, wygłosili inauguracyjny wykład „Pieskie życie…z psem”. Mówili w nim m.in. o metodach szkolenia i wychowania psa oraz o tym, jak nie zepsuć sobie w domu relacji z czworonogiem. Podczas wystąpienia, towarzyszył im berneński pies pasterski o imieniu Bejli, którego opiekunem jest prorektor Arkadiusz Terman.

Podczas uroczystości przyznano również nagrody dla wyróżniających się studentów oraz medale dla pracowników za szczególne zasługi dla uczelni. Prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz dr hab. inż. Krzysztof Pietrusewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni, zostali nagrodzeni przez zarząd województwa zachodniopomorskiego złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

 

Fot. Jerzy Undro