Informacje bieżące

Spotkanie wyborcze kandydata na stanowisko Rektora ZUT prof. Arkadiusza Termana 10.03.2024 20:45

W pierwszym spotkaniu wyborczym kandydata na stanowisko Rektora ZUT na kadencję 2024-2028, profesora Arkadiusza Termana w dniu 8 marca uczestniczyło ponad 100 pracowników administracyjnych naszej uczelni. Spotkanie odbyło się w Sali Senatu na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT. 

Prorektor ds. studenckich rozpoczął od życzeń skierowanych do zgromadzonych na Sali Pań z okazji Dnia Kobiet. 

Profesor specjalnie wybrał na to spotkanie Salę Senatu, ponieważ chciał, aby Wszyscy mogli zobaczyć, jak wygląda ona po remoncie. Serdecznie podziękował wszystkim zaangażowanym w tę zmianę. 

 - Przedstawię Państwu co razem możemy zrobić dla dobra naszej Uczelni w myśl mojego hasła „wspólnym głosem dla naszej Uczelni” - kontynuował Kandydat. 

Profesor Terman mówił dalej o najważniejszych sprawach dla ZUT, które podzielił tematycznie: studenci i doktoranci, nauka, inwestycje, społeczność akademicka, współpraca z otoczeniem zewnętrznych, umiędzynarodowienie oraz polityka kadrowa i rozwój ZUT.

Kandydat opowiedział o specyfice sytuacji w jakiej znalazło się szkolnictwo wyższe. 

- Kształcimy pokolenie Z, a za chwilę kształcić będziemy pokolenie Alfa, czyli osoby, wśród których wszyscy korzystają z Internetu, a ponad 90% z nich ma konta w mediach społecznościowych. Właśnie dlatego tak ważny jest digital marketing – w to inwestujemy i inwestować będziemy. 

Profesor opowiedział o konieczności dogłębnej analizy aktualnych kierunków studiów i możliwości łączenia niektórych z nich przez jakiś okres czasu, np. 2 lata, po to, aby była możliwość uruchomienia jak największej liczby kierunków. Większość Uczelni w Polsce ma problem z naborem na studia drugiego stopnia, ponieważ w dużej liczbie studenci już pracują i jak stwierdził Kandydat, należy wyjść naprzeciw studentom i zaproponować pewne rozwiązania np. możliwość studiowania w godzinach wieczornych w systemie hybrydowym (stacjonarnie i on-line).

Prorektor wspomniał też o umiędzynarodowieniu Szkoły Doktorskiej oraz uczestnictwie w programie STER-NAWA, polegającym na systemowym wsparciu umiędzynarodowienia szkół doktorskich. Kandydat zaproponował też możliwość wprowadzenia grantów 1-2 letnich dla doktorantów. 

Profesor mówił o przywróceniu projektu Dutek. - Takie przedsięwzięcia powinny wrócić, ponieważ są świetną reklamą naszej uczelni – zapowiadał Profesor.

Podobnie jak autorski projekt Kandydata: Licealista w świecie nauki „LUTEK”, który wprowadził na naszej Uczelni i realizował wspólnie z Urzędem Miasta Szczecin oraz Działem Promocji ZUT.

Prorektor mówił o konieczności wsparcia i godziwego wynagradzania osób zaangażowanych w realizację projektów, w tym również pracowników administracji. Profesor opowiedział o możliwości wprowadzenia czasowej zmiany formy zatrudnienia na stanowisko badawcze oraz finansowania badań naukowych w ramach konkursów wewnątrzuczelnianych. 

Kandydat wspomniał też o inwestycjach realizowanych na naszej Uczelni.  

- Największe to: nowy budynek dla Wydziału Informatyki oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Kiedy uda nam się zmodernizować teren przy ulicy Tenisowej, będziemy mogli na ZUT organizować Akademickie Mistrzostwa Polski w różnych dyscyplinach sportowych, a to jest bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju sportowego oraz promocji. To samo w Akademickim Ośrodku Jeździeckim, gdzie wykonaliśmy już meliorację, kolejny etap to kryta ujeżdżalnia, aby to miejsce jako ośrodek samofinansujący mógł zarabiać przez cały rok. Na to również będziemy mogli pozyskać finansowanie, jeśli wprowadzimy tam zajęcia dydaktyczne, bo taki jest wymóg, który bez problemu spełnimy. Prorektor opowiedział również o inwestycjach prowadzonych w osiedlu studenckim, na które rocznie wydajemy około 4 mln złotych. Dzięki temu warunki w naszych akademikach są wyśmienite.

Następnie Kandydat na Rektora przytoczył kilka nowości.  

Wspomniał o organizacji Święta Uczelni – dnia integracji, podczas którego pracownicy będą mogli się poczuć jednością. Przypomniał o organizowanej niegdyś dwukrotnie spotkaniu integracyjnym pracowników o nazwie „MIXER”. Opowiedział też o pracy nad maskotką ZUT, która jest już na ukończeniu.  

Prorektor powiedział o konieczności włączenia 20% premii, którą otrzymują wszyscy pracownicy administracji do pensji zasadniczej. Kandydat powiedział, że przeanalizował tę sprawę od podstaw, przeprowadził rozmowy i zna mechanizm wprowadzenia tej zmiany.

Profesor Terman zapowiedział utworzenie Konwentu Doradców Rektora, gdzie znaleźliby się przedstawiciele każdej grupy pracowniczej. – Rektor nie jest alfą i omegą, potrzebuje doradców, ja będę potrzebował Państwa rad, przy wielu kwestiach. Każda grupa pracownicza jest ważna i chociaż faktem jest, że to rektor podejmuje ostateczną decyzję – to powinien się wsłuchać w głos pracowników. Obiecuję organizować takie spotkania jak dzisiejsze znacznie częściej, będę konsultować strategiczne akty prawne, aby pracownicy nie dowiadywali się o nich tylko z internetu. Chcę być Rektorem Dialogu. Każdy ma coś ważnego do powiedzenia - podsumował Kandydat, dlatego chce wprowadzić tzw. „spotkania bez zapowiadania”. 

Prorektor ds. studenckich mówił też o wadze współpracy z biznesem, o swoim pomyśle na to, aby takie jednostki jak RCIiTT, Akademickie Biuro Karier czy Fundacja ZUT skutecznie kooperowały.

- Musimy dobrze wiedzieć, czego oczekują od nas przedsiębiorcy, jakich absolwentów potrzebuje aktualnie rynek pracy, aby móc kształcić najlepszych fachowców.

Kandydat zapewnił też, że nie ma w planach zmieniania struktury wydziałów, ponieważ taka zmiana wiązałaby się z dużymi emocjami, a w dzisiejszych czasach ludzie potrzebują stabilizacji i bezpieczeństwa w zatrudnieniu.

Profesor Terman opowiedział, że stowarzyszenie Forum Dziekanatów zaproponowało ankietę mówiącą o zmianie nazwy „pracownik niebędący nauczycielem akademickim”. Ankieta jest dostępna w sieci do końca marca i Prorektor powiedział, że zostanie ona zamieszczona na stronie ZUT, aby każdy mógł oddać swój głos w sprawie. 

Prorektor zaznaczył, że jedną z dróg do satysfakcji pracowników są szkolenia, podnoszenie kompetencji, także miękkich. – W moim pionie zachęcam do tego, w przyszłości na takie szkolenia musi być wydzielona konkretna kwota w budżecie – wspomniał prowadzący spotkanie. Kandydat mówił też o uelastycznieniu czasu pracy i ułatwieniu procedur pracy zdalnej. 

- Transparentnie i uczciwie, to moje motto – podsumował Profesor - Jestem prorektorem ds. studenckich, wielokrotnie zastępowałem Pana Rektora, wiem, jak wygląda centralne sterowanie uczelnią. Nie boję się pracy i nowych wyzwań. Nie boję się podejmować decyzji i brać za nie odpowiedzialności, a poza tym lubię i potrafię rozmawiać z ludźmi.

Profesor Terman na sam koniec spotkania pokazał zebranym zdjęcia swojej rodziny – żony, synów i psa. Jak mówił, uwielbia zwiedzanie szlaków górskich, zimą morsowanie, gra w piłkę nożną i squasha.  

– Lubię w wolnej chwili wsiąść na mojego Harley`a i poczuć wiatr we włosach :) – kończył swoje wystąpienie Kandydat na Rektora -  Jeżeli ktokolwiek miałby jakikolwiek pomysł na ulepszenie pracy naszej Uczelni, wiecie gdzie jestem, zapraszam. 

Program wyborczy profesora Arkadiusza Termana:

arkadiuszterman.pl

Po prezentacji nadszedł czas na pytania. 

Goście spotkania pytali o to jak uprościć system zarobków, co jest szczególnie ważne dla kierowników zatrudniających nowe osoby oraz pytali dlaczego za awansem nie zawsze idzie podwyżka. 

 - Obiecuję, że zaproponuję rozwiązanie, aby człowiek który awansował, poczuł to. Bardzo ważna jest też atmosfera pracy, możliwość rozwoju, szkolenia, podnoszenie kompetencji. Pracownik musi się czuć doceniony, musi czuć, że pracodawca w niego inwestuje – odpowiadał Profesor – Obiecuję, że postaram się aby osoba poczuła się ważna i doceniona, a gdy dostanie awans - aby nie był to tylko sam aneks do umowy o pracę. Najważniejszy jest człowiek – obiecuję podchodzić tak do każdego. 

W odpowiedzi na kolejne pytania prorektor zapowiedział wdrożenie stypendiów centralnych, do uruchomienia czego potrzebne były osobne pomieszczenia w Bibliotece Głównej, które wkrótce będą gotowe przy Centrum Rekrutacji. Profesor zapowiedział też wprowadzenie systemu USOS, który jest standardem w większości szkół wyższych w Polsce. 

Gospodarz spotkania podkreślił też wagę pracy bibliotekarzy. 

- To są setki tysięcy książek w naszych zasobach, które trzeba archiwizować, to jest mnóstwo pracy, ja to naprawdę widzę i doceniam.  

Z sali padło jeszcze pytanie o zastępców nowego Rektora. Profesor Terman wyraził się, że jeszcze nie zna całego składu kolegium rektorskiego i na pewno będzie to ktoś z obecnych prorektorów, a prorektora ds. studenckich wybiorą sami studenci. 

Kandydat na Rektora, w odpowiedzi na ostatnie pytanie zgodził się z przedmówcą, że administracja jako najliczniejsza grupa pracowników powinna być silniej reprezentowana w senacie Uczelni.

Tekst powstał w porozumieniu z profesorem Arkadiuszem Termanem.

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT