Informacje bieżące

„Chemiczne wagary” na WTiICh czyli kolejna odsłona Szczecińskiego Uczniowskiego Mikrosympozjum Młodych Chemików 22.03.2024 12:40

Już po raz drugi Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie byli organizatorami II Szczecińskiego Uczniowskiego Mikrosympozjum Młodych Chemików, które odbyło się 21 marca 2024 rw murach budynku „Nowej Chemii”.

Z zaproszenia do udziału w Mikrosympozjum skorzystało aż 45 uczniów z dziewięciu szkół, w tym dwóch spoza naszego województwa, prezentując 8 komunikatów ustnych oraz 21 posterów. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia była „Chemia w sporcie”, a różnobarwność prezentowanych tematów, począwszy od rewolucji paliwowej w F1, przez substancje chemiczne stosowane w dopingu, po chemię na murawie przyprawiała organizatorów o iście wiosenny zawrót głowy. Komitet naukowy Mikrosympozjum intensywnie obradował nad wyróżnieniem najlepszych prezentacji, co nie było łatwym zadaniem, ze względu na ich bardzo wysoki poziom i profesjonalny sposób prezentacji.

Pierwsze miejsce i puchar JM Rektora ZUT Pana dra hab. inż. Jacka Wróbla, prof. ZUT za najlepszy komunikat trafił do Nikoli Orzechowskiej i Róży  Sochy, reprezentantek XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. Koleje dwa wyróżniania przyznano Anastazji Pawełczak i Jakubowi Pietrzakowi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie oraz Piotrowi Kniaziowi i Jakubowi Wróblewskiemu z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie. Puchar Dziekana WTiICh Pana prof. dra hab. inż Rafała Rakoczego za najlepszy poster zdobyła Liliana Ottlik z Zespołu Szkół Społecznych w Wołowie (woj. dolnośląskie), natomiast dwa wyróżnienia trafiły do Oliwii Godlewskiej i Amelii Giceli z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie oraz Kamila Banasiuka i Macieja Funka z Zespołu Szkół Chemicznych im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie. W trakcie Mikrosympozjum przeprowadzono również quiz na temat układu okresowego pierwiastków (wszak w tym roku przypada 155 rocznica jego powstania), którego zwycięzcą został Piotr Pawłowski z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Spotkanie uświetnił wykład Pani prof. dr hab. inż. Mirosławy El Fray na temat „Chemia w sporcie”, a dzięki patronatom honorowym Wojewody Zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz partnerstwu Grupy Azoty Police impreza nabrała wyjątkowego charakteru.

Organizatorzy, na czele z Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego SUMMCh, dr hab. inż. Elwirą K. Wróblewską, prof. ZUT serdecznie dziękują za udział wszystkim uczniom i nauczycielom i zapraszają na przyszłoroczne „chemiczne wagary”.

 Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT