Informacje bieżące

Gościliśmy w Szczecinie Otwarte Posiedzenie Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów 17.06.2024 12:35

W dniach 7-9 czerwca odbyło się pierwsze w 2024 roku Otwarte Posiedzenie Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Uroczyste otwarcie wydarzenia miało miejsce w Sali Sesyjnej Rady Miasta, a uświetnił je występ Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Samorządów Doktorantów z całej Polski oraz przedstawiciele lokalnych władz Uczelni Wyższych i instytucji współpracujących z KRD oraz miasta Szczecin, m.in:

- Jej Magnificencja Rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. dr hab. Danuta Zawadzka;

- Jego Magnificencja Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT;

- Doradczyni w Gabinecie Politycznym w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pani Urszula Nawrocka;

- Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Prorektor ds. innowacji i rozwoju Politechniki Morskiej w Szczecinie – prof. dr hab. inż. kpt. Janusz Uriasz;

-  Kierownika Biura ds. Innowacyjności, Nauki i Inteligentnych Specjalizacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, pan Paweł Szeremeta.

W licznym gronie prorektorów oraz dyrektorów szkół doktorskich znaleźli się przedstawiciele Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Sztuki oraz Politechniki Koszalińskiej. ZUT na spotkaniu reprezentowali JM rektor Uczelni dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT oraz Dyrektor Szkoły Doktorskiej prof. dr hab. inż. Agata Markowska-Szczupak. Głos zabrała również doktorantka Szkoły Doktorskiej, pani Paulina Góra, która przewodniczy Zachodniopomorskiemu Porozumieniu Doktorantów.

8 czerwca odbyły się obrady Krajowej Reprezentacji Doktorantów oraz panele szkoleniowe, które miały miejsce w Sali Senatu na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Warsztaty pt. "Naukowy Savoir-vivre" poprowadziła dr inż. Barbara Balon z Politechniki Śląskiej. W obradach Krajowej Reprezentacji Doktorantów, udział wziął również Minister Nauki, Dariusz Wieczorek. Podczas spotkania poruszona została tematyka zbliżającej się nowelizacji ustawy, a w szczególności postulatów Krajowej Reprezentacji Doktorantów wobec tego procesu.

Doktoranci z polskich uczelni wraz z drem hab. inż. Przemysławem Łopato, prof. ZUT zwiedzili Centrum Inżynierii Pól Elektromagnetycznych i Technik Wysokich Częstotliwości, a mgr inż. Dominika Pytka i mgr inż. Artur Górnostaj (Doktoranci I roku na WIMiM) oprowadzili gości po hali technologicznej. Spotkanie w Szczecinie zakończyły niedzielne atrakcje turystyczne - zwiedzanie Nawigatora Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz wizyta w szczecińskich muzeach.

Warto podkreślić, że przed samorządami-gospodarzami: Politechniki Morskiej w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, którzy przygotowali szczecińskie spotkanie, już stoją kolejne wyzwania. Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Doktorantów otrzymało dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego” w 2024 roku. W puli 48 zwycięskich wniosków znalazły się dwa, na które doktoranci Pomorza Zachodniego otrzymali dofinansowanie na łączną kwotę 152 082 PLN. Czekamy na pierwsze rezultaty inicjatyw „PhD Eco & Science Success - Popularyzacja innowacyjnych badań naukowych prowadzonych przez doktorantów” oraz „ProDoktorancko i ProEkologicznie - Popularyzacja praw i dobrych praktyk doktoranckich oraz zachowań proekologicznych”.

Fot. Kamil Pudełko