Jak chronić drzewa – podpowiedzą specjaliści 19.05.2023 15:10

Jak dbać o drzewa w mieście, szczególnie podczas procesów inwestycyjnych? Odpowiedź na to, i wiele innych pytań o miejskie drzewa, padnie na pewno podczas konferencji „Szczecińskie Standardy zieleni w praktyce”. Zapisy na wydarzenie, które odbędzie się 16 czerwca już trwają!

- Od 2021 roku trwa wdrażanie w procesy inwestycyjne realizowane przez miasto zasad wynikających z Zarządzenia Prezydenta Miasta Szczecin w sprawie ”Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin” – mówi Marta Safader -  Domańska, Ogrodniczka Miasta. – Naszym celem było stworzenie efektywnych mechanizmów skutkujących ochroną drzew  przed wycinką i zniszczeniem podczas inwestycji, stałe zwiększanie ilości sadzonych drzew oraz poprawa ich kondycji. Po dwóch latach możemy już podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z tego zakresu.

Podczas konferencji pojawią się odpowiedzi na pytania związane z wdrażaniem szczecińskich Standardów zieleni, w tym wiele bardzo praktycznych kwestii. Jak formułować wytyczne  i umowy  do projektów? Jak powinna wyglądać współpraca w zespołach projektowych? Jakie tradycyjne i innowacyjne rozwiązania mogą służyć drzewom? Jak wykorzystać wody opadowe? Jaką rolę pełni inspektor nadzoru dendrologicznego? Jakie problemy pojawiają się na budowie?  W końcu -  na bazie 2-letnich doświadczeń -  jakie zmiany planowane są w procesie wdrażania szczecińskich Standardów zieleni?

- Celem tej konferencji  jest propagowanie zasad zawartych w Standardach, uwrażliwienie wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego na tematy związane z zielenią i zapoznanie ich z nowoczesnymi rozwiązaniami, które mogą stosować w  swojej pracy zawodowej. Pokazane zostaną  również pozytywne zmiany, które przyniosły szczecińskie Standardy Zieleni – wyjaśnia Ogrodniczka Miasta.

Wydarzenie skierowane  jest przede wszystkim do projektantów wszystkich branż, inspektorów nadzoru, kierowników budowy i kierowników robót, pracowników jednostek samorządów terytorialnych i spółdzielni mieszkaniowych zajmujących się procesem przygotowania i realizacji inwestycji, deweloperów, aktywistów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką ochrony zasobów przyrodniczych. Udział jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja na stronie Zielonemiasto.szczecin.eu/konferencjaZapisy trwają do końca maja.

Konferencja odbędzie się 16 czerwca 2023 r. w sali Auditorium Maximum Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie,  przy ul. Słowackiego 17. Szczegółowy program przesyłamy w załączniku.

Organizatorzy konferencji: Urząd Miasta Szczecin, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Polskie Towarzystwo Dendrologiczne.