Informacje bieżące

Kolejny grant dla naukowców ZUT na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego 19.08.2020 14:16

„Bariery antydrobnoustrojowe otrzymywane magnetronowo” – to koncept, który zrealizują naukowcy z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w ramach projektu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab”. Łączna kwota przyznanego grantu to 126 940,00 zł.

 

Uchwałą Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego nr 1085/20 z dnia 5 sierpnia 2020 roku dofinansowanie na przeprowadzenie innowacyjnych badań otrzymały dwie zachodniopomorskie uczelnie - Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Dzięki dotacji zespół naukowców w składzie: prof. Rafał J. Wróbel, prof. Beata Michalkiewicz oraz prof. Agata Markowska-Szczupak przetestuje mikrobiologiczną technologię zabezpieczania przedmiotów powszechnego użytku, takich jak: maseczki, klucze, długopisy, terminale bankowe przed występowaniem drobnoustrojów. W ramach badań naukowcy będą pokrywali ich powierzchnie nanomateriałami. 

Do końca czerwca br. zachodniopomorskie uczelnie mogły ubiegać się o granty dla zespołów badawczych na tworzenie, testowanie i weryfikację rozwiązań mających na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19. 21 lipca zakończyła się ocena projektów złożonych w ramach trzeciej rundy. Nabór wniosków prowadzony był w sposób ciągły w rundach co dwa tygodnie. Pod koniec lipca br. ZUT otrzymał dziewięć grantów na walkę z koronawirusem na ponad milion złotych.

Pieniądze uruchamiane na realizację grantów w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego pochodzą ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.