Informacje bieżące

Mobilna segregacja śmieci, korepetycje online oraz zarządzanie bursą. Szczecińscy studenci stworzyli swoje pierwsze aplikacje 06.07.2021 14:55

Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w ramach dwusemestralnego kursu „App LABO” stworzyli nowoczesne rozwiązania, które mają szanse na komercyjne zastosowanie. Szóstego lipca 2021 roku w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii, rektor ZUT prof. Jacek Wróbel wręczył certyfikaty ukończenia kursu oraz opracowania innowacyjnych koncepcji.

 

Twórcami są głównie studenci Wydziału Informatyki i Wydziału Elektrycznego ZUT. W kursie brało udział ponad 50 studentów, którzy łącząc się w grupy stworzyli 13 różnych aplikacji wraz z analizą biznesową. Grono ekspertów wyróżniło trzy najciekawsze pomysły.

Wyróżnione projekty to:

·       "Studiuj.pl" - Patryk Kowalczyk, Marcin Wrzos, Krzysztof Osman, 

·       "Wspomaganie zarządzania bursą" -  Michał Miler, Weronika Marszał,

·       "Ekologiczny styl życia" - Aleksandra Sałachub, Piotr Lisewski, Jakub Olszewski.

Zaprezentowane pomysły pokazują potencjał samych aplikacji jak i wiedzy studentów oraz dają szansę na ich komercyjne zastosowanie – tłumaczy Magdalena Ostrowska z Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu technologii ZUT.

 

Jak działają aplikacje?

"Studiuj.pl" to serwis umożliwiający odbywanie korepetycji online. Portal skierowany jest do uczniów szkół średnich i studentów.

Przedmioty, kierunki, specjalizacje są odpowiednio skategoryzowane. Aplikacja pozawala na dodawanie ogłoszeń w sprawie korepetycji, poszukiwanie korepetytorów jak i również opiniowania ogłoszeń. Użytkownik może zamówić korepetycje, skorzystać z czatu oraz finalnie odbyć zajęcia.
Po sfinalizowaniu transakcji sprzedający generuje spotkanie, które wyświetla się w odpowiednim miejscu zarówno kupującemu jak i sprzedającemu
– tłumaczy Patryk Kowalczyk.

 

Kolejna wyróżniona aplikacja to „System zarządzania bursą”, który składa się z dwóch modułów: aplikacji internetowej do zarządzania bazą wychowanków i wychowawców oraz aplikacji desktopowej, która służy do rejestrowania obecności wychowanków bursy.

Dzięki naszej aplikacji zarządzanie danymi jest łatwiejsze i bardziej przyjazne użytkownikowi. Dane są zdigitalizowane, a każdy zautoryzowany użytkownik ma do nich równoczesny dostęp. Wykorzystanie oprogramowania do rejestrowania obecności wychowanków w bursie znacząco poprawia bezpieczeństwo i kontrolę nad podopiecznymi. Aplikacja webowa może być dalej rozwijana - szczególnie w obszarze abonamentów, szybkich płatności czy zarządzania posiłkami. System zarządzania bursą może być wartościowym narzędziem wspomagającym działanie każdej tego typu placówki – tłumaczy Michał Miler.

 

"EcoApp" to aplikacja usprawniająca proces segregacji śmieci. Użytkownik po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu otrzymuje informacje o metodzie recyklingu.

Oprócz tego w aplikacji znajdziemy aktualny harmonogram wywozu odpadów oraz wiedzę na temat ekologii. Korzystający z aplikacji może przyczynić się do jej rozwoju dodając nowe produkty – tłumaczy Aleksandra Sałachub.

Kurs dla studentów „App LABO” zrealizowano we współpracy z lokalnym firmami branży IT między innymi: Codelab, tietoEvry, GlobalLogic, Best Engenering.

 

Na zdjęciu wyróżnieni studenci