Informacje bieżące

Nasi studenci uczą się jak produkować wino musujące 15.03.2024 17:04

Nie tylko wino, ale i „szampana” będą produkować studenci kierunku Uprawa Winorośli i Winiarstwo Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W tym roku udało się zgromadzić wszystkie sprzęty, które będą potrzebne do nauki. 

Dokładniej będzie to wino musujące przygotowywane metodą szampańską. Trunek powstaje na bazie wina ZUT z winogron zebranych w Sadowniczej Stacji Badawczej w Ostoi oraz z Winnicy Pałacu Rajkowo.

Proces nie jest zbyt skomplikowany. Wcześniej przygotowane wino „spokojne” wlewane jest do specjalnej butelki szampańskiej (która wytrzymuje ciśnienie do 12 barów), następnie dodaje się tam cukier i drożdże szampańskie. Po kilkunastu miesiącach leżakowania w butelce wytwarza się naturalny gaz, a przy okazji też niechciany drożdżowy osad, którego trzeba się pozbyć. Przed pozbyciem się osadu, butelki wstawiamy w specjalne stojaki, w których są ręcznie obracane. To proces remuażu (remuage), czyli stopniowego strząsania osadu do szyjki.

Kolejnym etapem produkcji jest usunięcie osadu i zamknięcia "szampana" w butelce. Jest to możliwe właśnie dzięki użyciu niedawno zakupionej linii technologicznej – zamrażarki szyjek butelek (neck freezer), urządzenia do „degorżowania” (usuwania osadu) i „dozowania liqueur d'expédition” (dodawania cukru) oraz korkownicy. Trunek jest gotowy! Smak gotowego wina i szampana ZUT nasi studenci poznają na zajęciach o nazwie sommelierstwo. Na tych lekcjach uczą m.in. dobierać wina do różnych dań. Koszt trzech zakupionych urządzeń to ponad 150 000 złotych. 

Wino z upraw własnych na ZUT (wcześniej Akademii Rolniczej) produkowane jest od ponad 20 lat. Produkcja wina musującego, tworzonego metodą szampańską ruszyła w tym roku. Czuwa nad nią zespół profesora Ireneusza Ochmiana z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT.

 

Fot. Aurelia Kołodziej ZUT oraz prof. Ireneusz Ochmian