Informacje bieżące

Naukowcy z Polski i Norwegii rozmawiali o efektywnym wychwytywaniu dwutlenku węgla ze spalin 26.05.2022 11:33

Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, którzy są liderem międzynarodowego zespołu badającego m.in. zwiększoną emisję dwutlenku węgla do atmosfery, rozmawiali podczas Dni Skandynawskich z partnerami projektu z Norwegii o zagadnieniach związanych z efektem cieplarnianym.

 

Wspólnym zadaniem badaczy jest opracowanie wynalazku, który będzie wychwytywał dwutlenek węgla ze spalin. Cel ten realizują na drodze fotokatalitycznej (zespół z Polski) i fotoelektrochemicznej (zespół z Norwegii).

12 i 13 maja w ramach obchodów 8. Dni Skandynawskich, odbyło się Polsko-Norweskie Sympozjum Naukowe poświęcone wynikom projektu PhotoRed („Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja ditlenku węgla”), którego liderem jest Zachodniopomorski Uniwersytet technologiczny w Szczecinie, a partnerami w Norwegii – SINTEF oraz Uniwersytet Południowo-Wschodniej Norwegii.

W gościnnych wnętrzach Domu Skandynawskiego przy ul. Monte Cassino w Szczecinie, stworzono bardzo przyjazne i kameralne warunki do prezentacji, dyskusji i wymiany poglądów. Podczas spotkania omówiono zagadnienia związane z efektem cieplarnianym, wychwytywaniem ditlenku węgla i jego dalszego przerobu do użytecznych produktów.

W ramach sympozjum partnerzy norwescy odwiedzili nasze laboratoria w Katedrze Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, w których to od ponad dwóch lat realizowany jest projekt koordynowany przez ZUT.