Ośmioro nowych profesorów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie 02.11.2021 09:23

Na ZUT odbyło się spotkanie z władzami rektorskimi, podczas którego pogratulowano pracownikom naukowo-dydaktycznym uczelni, którzy w ostatnim roku akademickim zostali uhonorowani przez prezydenta RP tytułem profesora.

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie obecnie zatrudnionych jest 796 pracowników badawczo-dydaktycznych: 329 osób ze stopniem doktora, 12 osób ze stopniem doktora habilitowanego, 240 osób na stanowisku profesora uczelni oraz 75 osób ze stopniem profesora „belwederskiego” (dane z października 2021 r.) W ostatnim roku akademickim 2020/2021 tytuł profesora uzyskało 8 osób.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w oparciu o wniosek Rady Doskonałości Naukowej nadaje tytuły profesorskie pracownikom nauki i sztuki oraz nauczycielom akademickim. Decyzję o nadaniu tytułu profesora Prezydent RP podejmuje w formie postanowienia, wcześniej kontrasygnowanego przez Prezesa Rady Ministrów. Indywidualne akty nadające przedmiotowy tytuł, profesorowie odbierają z rąk Prezydenta.

Z powodu pandemii Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nie mógł wręczyć osobiście aktów nominacyjnych nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

Nominacja na stanowisko profesora to duże wydarzenie w życiu uczelni. Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Jacek Wróbel pogratulował wszystkim obecnym na spotkaniu. Podziękował profesorom za ich trud, energię i zaangażowanie w pracę dydaktyczną oraz naukową.

W roku 2020 tytuł profesora otrzymali:

- prof. dr hab. inż. Tomasz Chady – otrzymał tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych –Wydział Elektryczny, Katedra Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki;

- prof. dr hab. inż. Elżbieta Horszczaruk - tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych – Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Katedra Konstrukcji Żelbetonowych i Technologii Betonu;

- prof. dr hab. inż. Maria Kaszyńska - tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych – Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Katedra Konstrukcji Żelbetonowych i Technologii Betonu;

- prof. dr hab. inż. Mirosław Pajor - tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, Katedra Mechatroniki.

W roku 2021 tytuł profesora otrzymali:

- prof. dr hab. inż. Grażyna Bortnowska - tytuł naukowy profesora nauk rolniczych – Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa, Katedra Technologii Rybnej, Roślinnej i Gastronomicznej;

- prof. dr hab. inż. Aleksandra Borsukiewicz - tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, Katedra Technologii Energetycznych;

-  prof. dr hab. inż. Magdalena Janus - tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych – Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Katedra Inżynierii Środowiska;

- prof. dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon – tytuł naukowy profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne – Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych.

Spotkanie z profesorami tytularnymi odbyło się 28 października w sali konferencyjnej w budynku „Starej Chemii”. Gratulacje nowym profesorom złożyli również: prorektor ds. nauki, prof. Jacek Przepiórski oraz kwestor ZUT, mgr Agnieszka Lochman.