Informacje bieżące

Podpisaliśmy kolejne porozumienie z Grupą Azoty Police 08.11.2022 13:34

Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa podjął współpracę z Grupą Azoty Police. Porozumienie w tej sprawie podpisano w poniedziałek, 7 listopada br.

 

Dokument obejmuje m.in. wspólną organizację i prowadzenie szkoleń specjalistycznych, udział pracowników obu stron w zespołach eksperckich, odpowiedzialnych za przygotowanie programów dydaktycznych, jak również prowadzenie wspólnych badań naukowych.

Uwzględnianie kwestii ochrony środowiska w działalności przedsiębiorstwa to w dzisiejszych czasach priorytet. Rozumiemy wagę zmian klimatycznych i poprzez projekt korporacyjny „Zielone Azoty”, który obejmuje m.in. dekarbonizację, rozwój OZE i źródeł bezemisyjnych, dążymy do ich spowolnienia. Cele w obszarze transformacji klimatyczno-energetycznej przekładamy na konkretne działania, a nawiązanie bliskiej współpracy z Wydziałem Kształtowania Środowiska i Rolnictwa wpisuje się pośrednio w nasze projekty z tego zakresu. Podejmowanie wspólnych inicjatyw z obszaru B+R i możliwość współpracy ze specjalistami z uczelni stanowią nieocenione wsparcie przy prowadzeniu społecznie odpowiedzialnego biznesu – podkreślił prezes Zarządu Grupy Azoty Police Mariusz Grab.

W lutym br. policka spółka podpisała porozumienie z Wydziałem Elektrycznym, który zadeklarował m.in. wprowadzenie do programu kształcenia tematyki zgłoszonej przez policką spółkę. Z kolei Grupa Azoty Police zaoferowała aktywne wspieranie uczelni w realizacji programu praktyk studenckich i staży absolwentów, a także organizację wizyt studentów wraz z opiekunami na terenie zakładu. Taka forma współpracy obejmuje także nowe porozumienie z WKŚiR.

Na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa prowadzone są badania naukowe oraz kształcenie studentów na najwyższym poziomie, o czym świadczy bardzo wysoka kategoria naukowa (kat.A) przyznana przez MEiN dla dyscypliny w zakresie rolnictwa i ogrodnictwa. Wiemy, jak budować zieloną technologiczną przyszłość Polski ze względu na nasze  unikatowe kompetencje. Dzięki fuzji Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej, której dokonaliśmy 13 lat temu, łączymy w sobie nauki inżynieryjno-techniczne, rolnicze, ścisłe i przyrodnicze oraz społeczne. Nasz uniwersytet opracował program edukacyjny, który doskonale wpisuje się w model kształcenia kadr dla zielonego przemysłu. Młodzi eksperci, którzy opuszczają mury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego mają wpływ na budowę zielonego przemysłu, ponieważ posiadają dobre przygotowanie do zawodu i kompetencje na wysokim poziomie w obszarach, które odpowiadają na wyzwania krajowej gospodarki – podkreślił rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT .

 

Na zdjęciu przedstawicele uniwersytetu i grupy azoty

Fot. Norbert Masełko/ Azoty