Informacje bieżące

„Przyszłość to materiały”. Przed nami wielkie święto inżynierii materiałowej 07.03.2023 10:58

W piątek, 17 marca obchodzony będzie I Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej. To inicjatywa 15 jednostek naukowych z całej Polski, w tym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, które na co dzień zajmują się badaniem relacji pomiędzy strukturą materiału a jego właściwościami. Wydarzenie odbędzie się na trzech wydziałach ZUT-u.

 

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej został zainicjowany przez Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze w ramach współpracy 15 jednostek naukowych z całej Polski - 13 szkół wyższych oraz dwóch instytutów Polskiej Akademii Nauk.

W ten dzień w całej Polsce odbywać się będzie kampania informacyjna, która ma na celu zachęcić młodzież do zapoznania się z możliwościami, jakie daje nauka i rozwój w zakresie inżynierii materiałowej – specjalizacji przyszłości.

Inżynieria materiałowa to świat nowoczesnych materiałów, który nas otacza. To interdyscyplinarna dziedzina, dzięki której poznajemy budowę i właściwości materiałów. Poprzez ich projektowanie i ulepszanie, znajduje swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i życiu codziennym - powiedziała prof. Agnieszka Kochmańska, koordynator ODIM po stronie ZUT.

Przy tej okazji na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, organizowane będą wykłady, pokazy, eksperymenty, w trakcie których popularyzowana będzie wiedza na temat m.in. projektowania materiałów i biomateriałów, polimerów naturalnych i biodegradowalnych, inżynierii
w medycynie, materiałów do magazynowania energii, procesów wytwarzania i przetwórstwa materiałów.

W Szczecinie wydarzenie odbędzie się w piątek 17 marca na trzech wydziałach ZUT-u. Swoje warsztaty edukacyjne przygotują: Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.

Wśród atrakcji nie zabraknie lekcji pokazowych m.in. o magazynowaniu energii, opatrunkach otrzymywanych z substancji pochodzenia naturalnego, polimerach, czy bakteriach, które produkują celulozę o niezwykłych właściwościach. Dodatkowo, młodzież, która weźmie udział w wydarzeniu spróbuje pobić rekord największej lekcji inżynierii materiałowej w Polsce. 

Na zajęcia prowadzone są zapisy. Nauczyciele mogą zgłosić chętne klasy do dr inż. Agaty Niemczyk, mailowo: Agata.Niemczyk@zut.edu.pl lub telefonicznie: 604 080 595. Liczba miejsc jest ograniczona. Wydarzenie skierowane jest głównie do uczniów szkół ponadpodstawowych, i sympatyków nauk ścisłych.

 

Tu powstają materiały

Od 2013 r. nasza uczelnia prowadzi Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii, w skład którego wchodzą 72 laboratoria. Ośrodek rozwija technologie grafenu, nanorurek węglowych, nanokompozytów i polimerowych biomateriałów służących jako implanty oraz nośniki leków.

Badacze uniwersytetu, przygotowali technologię, wstrzykiwania implantów niezbędnych podczas zabiegów naprawy przepuklin. Zwykle używa się w ich trakcie wzmacniających siatek polimerowych, które pozostają w organizmie pacjenta, często wywołując komplikacje medyczne. Rozwiązanie zaproponowane przez szczecińskich naukowców, pozwala wstrzykiwać implanty w postaci cieczy, która potem zamienia się w ciało stałe dopasowane do defektu tkankowego. Co ważne, substancja zanika w organizmie pacjenta.

W strukturach ZUT-u, działa również Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania. Specjaliści uczelni używają technik spektroskopowych i analitycznych do zadań z zakresu inżynierii materiałowej oraz chemicznej. Ośrodek wyposażony jest w osiemnaście wysokiej klasy urządzeń badawczych, wśród których znajdziemy m.in. mikroskop Spectra 300 S/TEM do obrazowania morfologii i struktury nowych materiałów.

Udział w I Ogólnopolskim Dniu Inżynierii Materiałowej jest bezpłatny. Program wydarzenia dostępny jest na stronie (format:  pdf, rozmiar:  10,17 MB).