Tak będzie wyglądał nowy Wydział Informatyki ZUT. Rozstrzygnięto konkurs 28.04.2023 13:07

Wrocławska pracownia architektoniczna Heinle, Wischer und Partner Architekci wygrała konkurs na projekt budynku Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Nowy gmach powstanie przy ul. 26 Kwietnia w Szczecinie.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej został ogłoszony przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i szczeciński oddział SARP. Do udziału zgłosiło się 36 pracowni architektonicznych z Polski. Ich pomysły oceniała komisja konkursowa.

Wyniki ogłoszono w piątek, 28 kwietnia podczas konferencji prasowej w budynku „Starej Chemii” (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT). Drugą nagrodę w konkursie otrzymała pracownia Młynarczyk Architekci z Warszawy.

Jak podkreślał przewodniczący komisji architekt dr Maciej Miłobędzki, decyzję o tym, która praca wygra, podjęto po wielu dyskusjach. Wybór nie był taki oczywisty.

To był bardzo trudny i ciekawy konkurs. Będzie to miejsce niezwykłe, otwarte nie tylko na relacje wewnątrz uczelni, ale również na relacje z mieszkańcami miasta. Prace, które zostały nadesłane, prezentowały bardzo wysoki poziom. Z perspektywy wieloletniego sędziego mogę powiedzieć, że rzadko się zdarza, żeby jedna trzecia prac była brana pod uwagę do zwycięstwa. To nie jest częste zjawisko – mówił Miłobędzki.

Nowy gmach ma być inspirujący, innowacyjny, dostępny i wspomagający przeprowadzane tam procesy naukowo-dydaktyczne.

Wydział powstanie na terenie kampusu uczelni przy ul. 26 Kwietnia w Szczecinie, gdzie obecnie znajduje się Wydział Elektryczny, co wpisuje się w założenia koncepcji konsolidacji kampusów naszego uniwersytetu. Myślę, że to będzie innowacyjne rozwiązanie w skali całego kraju. Jestem dumny, że zaczynamy tę inwestycję – powiedział rektor prof. Jacek Wróbel.

Koszt nowego wydziału ZUT jest szacowany na 130 mln zł. Budynek może powstać w ciągu 4-5 lat.