Informacje bieżące

Ten kierunek na ZUT warto studiować. Otrzymał znak jakości „Studia z przyszłością” 06.04.2021 09:12

Ogłoszono wyniki VI edycji konkursu i programu akredytacji kierunków studiów "Studia z przyszłością". Prowadzony przez Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT kierunek odnawialne źródła energii został uznany za przyszłościowy i otrzymał certyfikowany znak jakości.

 

"Studia z przyszłością" to konkurs prowadzony przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego z Warszawy. Celem konkursu jest promocja kierunków, które prowadzone są według nowoczesnych programów kształcenia oraz dobrze odpowiadają na potrzeby absolwentów związane z rynkiem pracy.

Uzyskany przez nas znak jakości jest potwierdzeniem nie tylko wysokiego poziomu nauczania, ale również zachętą dla absolwentów szkół średnich do podjęcia studiów na naszym wydziale  – powiedział prof. Adam Koniuszy, kierownik Katedry Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii.

W programie studiów dominują przede wszystkim ćwiczenia praktyczne. W obecnej sytuacji zajęcia mogą być prowadzone online z wykorzystaniem sieci informatycznej specjalistycznych laboratoriów odnawialnych źródeł energii.

Zostały one zaprojektowane tak, aby umożliwić zdalną kontrolę i sterowanie parametrami pracy zainstalowanych tam urządzeń i systemów (układy kogeneracyjne, elektrownia słoneczno-wiatrowa, hybrydowa instalacja do produkcji biomasy mikroglonów przeznaczonych na cele energetyczne). Praca wybranych instalacji prezentowana jest na bieżąco na wielkoformatowym ekranie zlokalizowanym w holu budynku dydaktycznego oraz jest dostępna z dowolnych urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych. W okresie pandemii jest to bardzo przydatne narzędzie dydaktyczne – tłumaczy prof. Małgorzata Hawrot-Paw, pracownik badawczo-dydaktyczny Katedry Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii.

Kierunek odnawialne źródła energii prowadzony jest na ZUT od sześciu lat. Zajęcia kierunkowe odbywają się na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT. Jest to kierunek kształcący przyszłych specjalistów z zakresu pozyskiwania, produkcji i wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii.

Jestem dumny, że udało nam się stworzyć kierunek, który cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów. W ciągu zaledwie 3-4 lat wyposażyliśmy sale laboratoryjne w najnowocześniejszą, czasami wręcz unikatową w skali kraju infrastrukturę dydaktyczną, która umożliwia wyjście naprzeciw nowym, niekiedy mało znanym na świecie technologiom z zakresu OZE. To właśnie nasi studenci mają do nich bezpośredni dostęp – powiedział prof. Adam Koniuszy.

Ze względu na stan epidemii w Polsce gala finałowa konkursu „Studia z przyszłością” odbędzie się dopiero po zniesieniu obostrzeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2.

 

Na zdjęciu studenci OZE