Przez dekady związany z Politechniką Szczecińską, specjalista w dziedzinie odlewnictwa i metaloznawstwa, promotor i inspirator kolejnych pokoleń naukowców i ceniony dydaktyk. Autor licznych publikacji, współtwórca nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Żegna Go społeczność naukowa, współpracownicy, przyjaciele i uczniowie.
Będzie nam brakowało Jego barwnych anegdot, poczucia humoru i niezwykłego daru opowiadania.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 21 maja 2025 r. (środa) o godzinie 13 w Kaplicy Głównej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Msza św. odbędzie się 21.05.2025 r. o godzinie 12.00 w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli na ul. Pocztowa 22 w Szczecinie (w kaplicy dolnej).
Jerzy Kubicki urodził się 8 stycznia 1936 roku w Świnkowie k/Krotoszyna. Studia magisterskie z metalurgii metali nieżelaznych ukończył w 1958 roku w AGH w Krakowie. Karierę akademicką rozpoczął na Politechnice Szczecińskiej, gdzie pracował jako asystent techniczny. Od lat 60. XX wieku specjalizował się w odlewnictwie metali. W 1976 roku obronił pracę doktorską na Politechnice Szczecińskiej i został adiunktem. Przez wiele lat kierował Pracownią Naukowo-Dydaktyczną „Odlewnia Doświadczalna” Instytutu Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym PS. Od 1967 roku był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich, m.in. jako Prezes Oddziału w Szczecinie (1988–1996) oraz członek Prezydium Zarządu Głównego. Zasiadał również w radzie programowej „Przeglądu Odlewnictwa”, a także należał do Polskiego Towarzystwa Materiałów Kompozytowych i komisji PAN ds. budowy maszyn i odlewnictwa. W 1997 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Politechnice Poznańskiej. Przez kolejne lata był profesorem nadzwyczajnym na Politechnice Szczecińskiej, gdzie również kierował Zakładem Metaloznawstwa i Odlewnictwa. W 2006 roku przeszedł na emeryturę, ale kontynuował działalność naukową i dydaktyczną.
Profesor Kubicki był również aktywny w życiu kulturalnym, m.in. jako kierownik Studia Pantomimy na Politechnice Szczecińskiej oraz organizator międzynarodowej akcji „Amateatrii”.
Był laureatem wielu nagród i odznaczeń za działalność naukową, w tym nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektora Politechniki Szczecińskiej.
Menu dodatkowe
- WYBORY 2024
- JEDNOLITY SYSTEM ANTYPLAGIATOWY
- Pakiet Office 365 ProPlus
- E-dziekanat
- Plan zajęć
- Portal Pracowniczy
- LEX Baza Dokumentów
- Baza umów zawartych przez ZUT
- Ogłoszenia Działów ZUT
- Dział Nauki
- Dział ds. Studenckich
- Dział Kadr
- Dział Kształcenia
- Dział Organizacyjno-Prawny
- Dział Wsparcia Projektów
- Dział Socjalny
- Dział Mobilności Międzynarodowej
- Dział Wynalazczości i Ochrony Patentowej
- Inspektorat BHP
- Kanclerz
- Kancelaria Główna
- Kwestura
- Senat
- Uczelniane Centrum Informatyki
- Wydawnictwo Uczelniane
- Zamówienia publiczne
- Zarządzanie kontem w Uczelnianej Sieci Komputerowej ZUT
- Inspektor Ochrony Danych
- Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa przy ZUT
- Ośrodki wypoczynkowe ZUT
- Chóry ZUT
- Dane kontaktowe
- Związki zawodowe
- Przychodnie ZUT
- Przydatne linki
- Pozyskiwanie funduszy
- Zadania dofinansowane z budżetu Państwa
- [Strona główna ZUT]
- E-learning na ZUT