Informacje bieżące

Za nami naukowo-dziennikarskie randki, czyli spotkanie przedstawicieli nauki i mediów 08.11.2022 09:25

To już czwarta edycja projektu Rzecznicy Nauki w Terenie organizowana na naszym uniwersytecie. Tym razem rozmawiano m.in. o nowych metodach produkcji leków, które ułatwią terapię trudnych zakażeń, przywracaniu naturze ryb wędrownych i bezpiecznych karmach dla psów. Projekt został utworzony przez Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jego celem jest wymiana doświadczeń w upowszechnianiu wiedzy, a także nawiązanie długotrwałej współpracy naukowców i dziennikarzy.

 

W poniedziałek, 7 listopada nasi młodzi naukowcy randkowali z dziennikarzami ze Szczecina. „Szybkie randki naukowo-dziennikarskie” - koncept popularnonaukowy, realizowany przez Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, od czterech lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych badaczy.

Nic dziwnego. To spotkanie przede wszystkim ułatwia naukowcom i dziennikarzom wzajemne kontakty i buduje między nimi długotrwałe relacje. Nasi badacze dzięki obecności przedstawicieli mediów, mieli okazję do tego, żeby podszlifować swoje zdolności komunikacyjne. Przy okazji usłyszeli cenne wskazówki, jak przebić się ze swoim tematem do mediów. Z kolei dziennikarze, zyskali dostęp do skarbnicy wiedzy eksperckiej, nowe cenne kontakty, i zostali zainspirowani do zgłębienia tematów, którymi staraliśmy się ich zainteresować - powiedział Mateusz Lipka, organizator wydarzenia. 

Tym razem rozmawiano m.in. o nowych metodach produkcji leków, które ułatwią terapię trudnych zakażeń, przywracaniu naturze ryb wędrownych i bezpiecznych karmach dla psów.

  • Dr inż. Szymon Skibicki z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska opowiadał o technologii druku 3D kompozytów cementowych, czyli potencjalnym drukowaniu budynków.
  • Dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz, prof. ZUT z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki mówiła o badaniach nowych materiałów polimerowych otrzymywanych z surowców odnawialnych typu kukurydza. Prof. Sandra Paszkiewicz chce uratować świat przed zalewającą nasz świat falą śmieci.
  • Dr hab. inż. Piotr Sulikowski, prof. ZUT z Wydziału Informatyki opowiadał o tym, jak pomaga sklepom internetowym lepiej rozumieć swoich klientów.
  • Dr inż. Adrian Augustyniak z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej mówił o rażeniu bakterii prądem, i jak można to wykorzystać podczas terapii trudnych zakażeń.
  • Mgr inż. Jan Krzystolik z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa opowiadał o tym, jak przywraca naturze ryby wędrowne.
  • Mgr inż. Katarzyna Kazimierska z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt opowiadała dziennikarzom, jak pomaga zrozumieć opiekunom psów, co tak naprawdę wkładają do miski swoich czworonożnych przyjaciół.
  • Dr inż. Paweł Prajzedanc z Wydziału Elektryczny mówił o projektowaniu i badaniach nowoczesnych napędów elektrycznych.
  • Mgr inż. Wojciech Czerwonko z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej mówił o katalizatorach, które służą zwiększaniu szybkości reakcji chemicznych.
  • Dr hab. Maciej Nowak, prof. ZUT z Wydziału Ekonomicznego opowiadał o tym, jak pogodzić zróżnicowane konflikty przestrzenne.

 

Owocem spotkania mają być publikacje popularyzujące naukę wśród czytelników, telewidzów i radiosłuchaczy.

To wydarzenie było pełne inspiracji, ponieważ podczas „Szybkich randek naukowo-dziennikarskich” wszyscy uczyli się od siebie nawzajem.Dziękuję za udział w spotkaniu przedstawicielom szczecińskich mediów. Bez nich randkowanie nie miałoby sensu - powiedział Mateusz Lipka. 

W czwartej edycji „Szybkich randek naukowo-dziennikarskich” w Szczecinie udział wzięli: Mateusz Rzepecki (Radio Eska Szczecin), Małgorzata Klimczak (Głos Szczeciński), Alan Sasinowski (Kurier Szczeciński), Elżbieta Bielecka (Polska Agencja Prasowa), Kinga Konieczny (Radio Super FM), Anna Maria Dąbkowska (Forum Uczelniane), Ryszard Pakieser (Kurier Szczeciński).

Było to bardzo wartościowe spotkanie – dużo fachowej wiedzy i świetna atmosfera, pokazująca, że kontakty z dziennikarzami nie są takie straszne – powiedział dr inż. Piotr Sulikowski, prof. ZUT.

Szkolenie z umiejętności miękkich oraz wystąpień publicznych, poprowadził dla naszych badaczy popularyzator nauki - dr hab. inż. Michał Krupiński, prof. Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie zorganizował rzecznik naszego uniwersytetu – Mateusz Lipka, który również działa w ramach Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.  

Czas, który spędziłem na spotkaniu nie był stracony, ale wręcz przeciwnie. Należy szczególnie pochwalić dr. Michała Krupińskiego, który naprawdę ciekawie to poprowadził. Uważam, że dzisiejsze wydarzenie było dla mnie przydatne, za co dziękuję – powiedział dr inż. Szymon Skibicki.

Projekt został utworzony przez Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jego celem jest wymiana doświadczeń w upowszechnianiu wiedzy, a także nawiązanie długotrwałej współpracy naukowców i dziennikarzy.

 Na zdjęciu uczestniczy szybkich randek z nauką

Fot. Aurelia Kołodziej.