Informacje bieżące

Nie tylko paliwo, ale paszę z glonów stworzą naukowcy ZUT 16.01.2024 08:14

2,6 mln zł dofinansowania na produkcję biomasy z mikroglonów – taką umowę podpisał właśnie zespół profesor Małgorzaty Hawrot-Paw z Katedry Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii WKŚiR Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Tym razem nie paliwo, a paszę dla zwierząt będą próbowali stworzyć z mikroglonów naukowcy ZUT. Badacze sprawdzą pod tym kątem co najmniej kilkanaście nowych gatunków.

Projekt realizowany w ramach działania M16 „Współpraca” (finansowanie w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Obszarów Wiejskich (PROW) ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich) potrwa rok. W tym czasie prof. Hawrot-Paw wyhoduje, a następnie przetworzy na wysokobiałkową paszę te rodzaje mikroglonów, które będą się do tego najlepiej nadawać.

Wizualnie produkcja może dawać podobne, spektakularne efekty jak wcześniejsza hodowla mikroglonów, których biomasa była przeznaczona do produkcji biopaliw zaawansowanych. Będą to więc fotobioreaktory (na zdjęciach) pełne szmaragdowo-zielonego płynu, a w rzeczywistości biomasy o wyjątkowo cennych właściwościach żywieniowych.

Fot. ZUT