WYBORY SPOŁECZNYCH INSPEKTORÓW PRACY W ZUT NA KADENCJĘ 2023 – 2027 29.03.2023 12:34

Z końcem marca 2023 r. skończy się kadencja Społecznych Inspektorów Pracy (SIP) w ZUT. Do przeprowadzenia ponownych wyborów, z mocy ustawy o SIP, uprawnione są wyłącznie związki zawodowe, które powołują związkową komisję wyborczą, która ustala regulamin i tryb wyborów.

Przypomnimy, że SIP reprezentuje interesy wszystkich pracowników. Kodeks pracy definiuje SIP jako organ społecznego nadzoru i kontroli przestrzegania prawa funkcjonujący obok organów państwowej kontroli i nadzoru, takich jak Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Urząd Nadzoru Technicznego i inne, w zakresach bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawnej ochrony pracy.

Informujemy, że w dniu 28.03.2023 r. powołana została Międzyzwiązkowa Komisja Wyborcza, która przyjęła następujące zasady i tryb przeprowadzenia wyborów SIP na kadencję 2023 – 2027.

1.    Wydziela jednostki organizacyjne Uczelni i tworzy z nich 14 Okręgów wyborczych.

2.     Pisemne zgłoszenia kandydatów można zgłaszać w sekretariacie „NSZZ Solidarność” i ZNP ( Budynek Jednostek Międzywydziałowych, parter, pokoje 21 i 22) oraz droga elektroniczną solidarnosc@zut.edu.pl i znp@zut.edu.pl do dnia 11.04.2023 r. do godziny 9.00 (na Formularzu zgłoszeniowym wg wzoru zamieszczonego na ostatniej stronie niniejszego komunikatu).

3.    Nie ogranicza się liczby zgłoszonych kandydatów w Okręgach. Od kandydata na SIP nie jest wymagane członkostwo w związkach zawodowych.

4.    Kandydatem nie może być pracownik zajmujący stanowisko kierownicze.

5.    Społecznych inspektorów pracy wybierają  w tajnych wyborach (ruchoma urna) wszyscy pracownicy ZUT, w każdym Okręgu wyborczym po jednym. Wyjątek stanowi WTiICh, w którym może być wybranych dwóch SIP.

6.    Do prawomocności wyborów nie jest wymagane quorum.

7.    Lista kandydatów będzie podana do publicznej wiadomości na 7 dni przed planowanymi wyborami, a wyniki wyborów po ich zakończeniu.

8.    Kalendarz wyborczy, zawierający nr Okręgu wyborczego, datę i godziny, w których udostępniona będzie urna wyborcza podany zostanie na 7 dni przed planowanym terminem wyborów.

9.    Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy wybrany zostanie na zebraniu Okręgowych Społecznych Inspektorów Pracy.

Komunikat z załącznikiem do pobrania (format:  doc, rozmiar:  47 kB)