Aktualności

Debata oksfordzka na ZUT 26.10.2023 12:44

Debata oksfordzka „Młodzi ludzie o sztucznej inteligencji. Jej szanse i zagrożenia” odbyła się w czwartek, 26 października na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT.

Sztuczna inteligencja jest faktem, stoimy z nią twarzą w twarz, staramy się z tym oswoić - mówił inaugurując spotkanie mgr inż. Sławomir Wernikowski - Stanęliśmy w obliczu wyzwania, z którym nie miały do czynienia poprzednie pokolenia. Sztuczna inteligencja może doprowadzić do tego, że inwigilacja będzie dotyczyć wszystkich. Rozmawiajmy o sztucznej inteligencji, zanim sztuczna inteligencja zacznie rozmawiać o nas, bez nas – mówił mgr Wernikowski.

W debacie, której tezą było „Sztuczna inteligencja przynosi więcej szkody niż pożytku” udział wzięły dwie drużyny. „Za” była połączona grupa uczniów 7 LO i 9 LO,  stronę „przeciw” wylosowała drużyna z 4 LO. Głosująca publiczność uznała stronę opozycji za bardziej przekonywującą w argumentacji.

Organizatorem wydarzenia był Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Celem spotkania było stworzenie przestrzeni dla młodzieży, do wyrażenia refleksji nad rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej wpływem na społeczeństwo.

W debacie udział wzięli uczniowie ze szczecińskich szkół: IV LO im. Bolesława Prusa, VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz IX LO im. Bohaterów Monte Casino. Zespoły były przygotowywane przez nauczycielki: Joannę Sadłowską oraz Izabelę Bembenek-Kloc. Debatę poprowadziła dr Zofia Fenrych.

Debacie towarzyszyła wystawa plakatów, na których wybrane zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją przedstawili uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Szczecinie. W galerii "Sztuka i Sztuczna" można było obejrzeć grafiki, które z wykorzystaniem narzędzi AI przygotowali uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych w Szczecinie oraz Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie.

fot. Aurelia Kołodziej/ZUT