Chóry akademickie

Chór Akademicki im. Prof. Jana Szyrockiego powstał w 1952 r., założony przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, Jana Szyrockiego. Od 2006 roku dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru jest Szymon Wyrzykowski. Od początku istnienia zespół współpracuje z zawodowymi placówkami muzycznymi, także krajowymi i zagranicznymi orkiestrami symfonicznymi. Efektem są wykonania wielkich dzieł dawnych mistrzów (Bach, Mozart, Beethoven) oraz uznanych kompozytorów współczesnych (Strawiński, Penderecki, Poulenc). 

Potwierdzeniem pozycji jednego z najbardziej liczących się zespołów chóralnych w kraju są liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach i konkursach. Chór koncertował we wszystkich niemal krajach Europy, a także w obu Amerykach i Azji. Aktywne uczestnictwo w światowym ruchu śpiewaczym stanowi dogodną okazję do propagowania polskiej muzyki i polskiej sztuki wykonawczej. Dorobkiem zespołu jest repertuar obejmujący ponad sto pozycji (liczne prawykonania utworów współczesnych), nagrania na kilku płytach i kasetach (również w posiadaniu kilkunastu radiofonii zagranicznych). W 1973 roku Zespół uzyskał osobowość prawną i działa jako Stowarzyszenie Śpiewacze. Obecnie w skład Stowarzyszenia wchodzą Zespół Przygotowawczy,
• Zespół Absolwentów „Collegium Maiorum" (powstał w 1973 roku),
• Zespół Koncertujący.
Istnieje również na naszej Uczelni Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Dziecięcego ZUT „Don-Diri-Don" 

Chór Kameralny pod dyrekcją Iwony Wiśniewskiej-Salamon, który powstał w 1991 roku z jej inicjatywy na Akademii Rolniczej w Szczecinie. Zespół tworzą studenci i absolwenci szczecińskiej uczelni. Repertuar Chóru obejmuje muzykę sakralną, ludową, rozrywkową oraz gospel. Chór koncertował w Szwecji, Danii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Ukrainie, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, Rosji, Estonii oraz na Słowacji, osiągając wiele sukcesów. Od stycznia 2009 rozpoczął działalność w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, nadal zachowując swój kameralny styl i charakter.

 

Strony chórów ZUT: