o (kopiuj 1)

Dzień otwarty 19 marca 2026 - Rody Północy wzywają na ZUT
Widoczni studenci z napisem 'Rody Północy wzywają na ZUT'. Rekrutacja 2025/2026 start 19 maja
Baner odsyłający do strony z informacjami na temat książkomatu
Szkolenia Santander - bezpłatne i online dla każdego
Okres realizacji: od 01.09.2018 r. do 31.08.2022 r.
PROJEKT ZUT 4.0 – Kierunek: Przyszłość
Baner informujący i powstaniu Biura wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami
Ankieta studenta - an-slider

Aktualności

Fakty i mity o ociepleniu klimatu – prof. Karolina Kiełbasa w MCN 12.05.2025 07:08

Czy transport lotniczy faktycznie winien jest najwyższej emisji CO2? Co bardziej nam grozi – susza czy powódź? Co tak naprawdę wpływa na cykl węglowy i w czym antropogeniczny dwutlenek węgla gorszy jest od tego ze źródeł naturalnych?

 

Takie i jeszcze trudniejsze pytania padły podczas prezentacji naukowczyni ZUT. Odpowiedzi nie były ani łatwe, ani oczywiste.

W dniu 8 maja 2025 r. pani dr hab. inż. Karolina Kiełbasa, prof. ZUT z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej poprowadziła moduł: „Ocieplenie klimatu: fakty vs. mity” w ramach programu „SEC z klasą” – inicjatywy Szczecińskiej Energetyki Cieplnej realizowanej we współpracy z Morskim Centrum Nauki. Program składa się z cyklicznych zajęć dla uczniów – łącznie siedmiu modułów – dotyczących ciepła w kontekście różnych dziedzin naukowych.

Prof. Kiełbasa, obalając mity o stanie środowiska naturalnego, omówiła najbardziej nieszablonowe pomysły na ratowanie klimatu, w tym legalne i nielegalne próby wywoływania deszczu, kontrolowania i rozsiewania chmur, a nawet możliwości wywołania nowej epoki lodowcowej.

Drugi z modułów również prowadzony przez naszą badaczkę w ramach „SEC z klasą” – „Mechanizmy wymiany ciepła”, odbędzie się w dniach 29 maja – 5 czerwca również w MCN.

Fot. Materiały prasowe MCN