Na uczelni pokazali licealistom, jak działa serce 29.01.2020 14:49

29 stycznia br. w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nanotechnologii ZUT odbyło się kolejne spotkanie z nauką, które dedykowane jest uczniom szkół ponadpodstawowych. W rozszerzonych zajęciach z biologii wzięło udział ponad 300 licealistów ze Szczecina. Organizatorem wydarzenia był Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT.

To było bardzo ciekawe spotkanie. W szkole skupiamy się tylko na podstawie programowej. Tu mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej – powiedziała Ula Kujawa z III LO w Szczecinie.

Wykład dotyczył najważniejszego organu w ciele człowieka. Podczas zajęć młodzież poznała budowę serca i jego komórek (kardiomiocytów).  Pani dr hab. inż. Alicja Dratwa-Chałupnik z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT wytłumaczyła licealistom m.in. działanie pompy ssąco - tłoczącej odpowiedzialnej za utrzymanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki której krew spełnia swoje zadania w organizmie.

Zajęcia rozszerzyły wiedzę uczniów szkół średnich na temat istotnego elementu układu sercowo-naczyniowego jakim jest mięsień sercowy. Takie wydarzenie może jak najbardziej wzbudzić w uczniu chęć pogłębiania wiedzy w dziedzinie, którą jest on zainteresowany – powiedziała dr hab. inż. Alicja Dratwa-Chałupnik z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT.

Zdaniem organizatorów spotkania, dzięki tym wykładom młodzież ma możliwość uzupełnienia swojej wiedzy oraz poznania uczelni od środka. Przeglądamy statystyki z poprzednich lat i faktycznie część studentów biotechnologii i kynologii to osoby, które wcześniej uczestniczyły w tym programie. Jest to dobry początek, żeby zainteresować młodych ludzi naszą uczelnią – powiedział dr inż. Adam Lepczyński, pełnomocnik ds. promocji Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT

Kolejne spotkanie z nauką organizatorzy zaplanowali w połowie marca. Podczas wykładu otwartego licealiści dowiedzą się czym jest koronawirus, jak się przed nim chronić i czy w najbliższym czasie grozi nam epidemia. Zajęcia poprowadzi dr hab. inż. Paweł Nawrotek, prof. ZUT z Katedry Mikrobiologii i Biotechnologii (Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT).

Na zdjęciu pełna aula licealistów podczas wykładu