Aktualności

Naukowcy ZUT randkowali z dziennikarzami. Rozmawiano wyłącznie o nauce 15.02.2022 10:04

W poniedziałek, 14 lutego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie po raz trzeci był gospodarzem "naukowych szybkich randek" w ramach projektu „Rzecznicy Nauki” . Celem wydarzenia jest nauka komunikacji, przełamywanie oporów oraz ułatwienie naukowcom i dziennikarzom wzajemnych kontaktów.

 

Ten projekt networkingowo-szkoleniowy przynosi korzyści nie tylko naukowcom i dziennikarzom, lecz również całemu społeczeństwu. Pierwsi dowiadują się, jak efektywniej komunikować wyniki badań i brać udział w debacie publicznej, drudzy zyskują nowe źródła wiedzy i możliwość współpracy z ekspertami, którzy znają specyfikę mediów, dzięki czemu nauka staje się bliższa społeczeństwu i bardziej zrozumiała.

Jako naukowcy rozumiemy meandry naukowego języka i z chęcią je przetłumaczymy – mówią Rzecznicy Nauki, twórcy konceptu.

Program powstał w 2014 roku. Początkowo realizowany był jedynie w Warszawie. W 2017 roku popularyzatorzy ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki wyjechali w tornee po w Polsce. W 2022 roku spotkania organizowane są w kilku miastach uniwersyteckich m.in.: na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Politechnice Śląskiej w Gliwicach czy Uniwersytecie Jagiellońskim.

Do projektu "Rzecznicy Nauki w terenie – spotkania naukowców z dziennikarzami", który odbywa się przy wsparciu finansowym Ministerstwa Edukacji i Nauki, ZUT dołączył 6 grudnia 2018 roku. Efekty tych spotkań są imponujące. Dzięki wymianie informacji pomiędzy naukowcami a dziennikarzami powstały liczne artykuły, wywiady, programy radiowe i telewizyjne z udziałem naszych uczelnianych ekspertów – powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

W tegorocznym naukowym speed datingu, wzięło udział 11 badaczy ZUT:

  • dr Dawid Dawidowicz z Wydziału Ekonomicznego;
  • dr inż. Paula Ossowicz-Rupniewska z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej;
  • mgr inż. Daria Możdrzeń z Wydziału Techniki Morskiej i Transportu;
  • dr inż. Magdalena Zdanowicz i dr inż. Łukasz Łopusiewicz z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa;
  • dr inż. Jarosław Błyszko z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT;  
  • dr hab. inż. Grzegorz Psuj, prof. ZUT  z Wydziału Elektrycznego;
  • mgr inż. Łukasz Marchewka z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki;  
  • mgr Piotr Bartków z Wydziału Informatyki;  
  • dr hab. inż. Adam Lepczyński, prof.ZUT z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt;
  • mgr inż. Piotr Niezgoda z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa  

oraz 8 lokalnych dziennikarzy: Dawid Siwek (RMF MAXXX Szczecin), Małgorzata Miszczuk (Polska Agencja Prasowa), Aneta Łuczkowska (RMF FM), Anna Nosalska (Polsat News), Matylda Rozpędek (Radio Szczecin), Grzegorz Kluczyński (Super Express), Mateusz Rzepecki (Radio Eska Szczecin) i Rafał Molenda (dziennikarz niezależny Projekt wolność – REM Production).

Naukowcy ZUT próbowali przekonać do siebie dziennikarzy badaniami, które aktualnie prowadzą m.in. w ramach otrzymanych grantów. Nasi eksperci mówili m.in.: o roślinnych alternatywach dla nabiału, tworzywach sztucznych z surowców naturalnych, pomiarach pola elektromagnetycznego oraz modelach epidemicznych.

Formuła naukowego speed datingu zakłada 5-minutowe rozmowy każdego naukowca z każdym dziennikarzem. W tym czasie naukowiec w sposób ciekawy i atrakcyjny opowiada o swoich badaniach tak, by zainteresować nimi dziennikarza. Owocem współpracy mają być publikacje popularnonaukowe, na które teraz czekamy – tłumaczy Mateusz Lipka, rzecznik prasowy ZUT.

Poza spotkaniem "randkowym" nasi naukowcy wzięli udział w darmowym szkoleniu z zakresu komunikacji naukowej, które przeprowadziły trenerki ze Stowarzyszenia Rzecznicy dr Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) oraz dr Małgorzata Krokowska-Paluszak (Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie). Za zorganizowanie wydarzenia po stronie ZUT odpowiedzialny był Mateusz Lipka, rzecznik prasowy uczelni, koordynator lokalny Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Fot. Małgorzata Starkiewicz/ZUT.