Aktualności

Studentka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie Polką XXI wieku 07.06.2022 13:38

Nikola Bukowiecka, studentka czwartego roku automatyki i robotyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Polka XXI wieku” za opracowanie systemów wykorzystywanych w misji kosmicznej NASA. W gali, która była poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, technologicznym oraz kulturowym, wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który wręczył nagrody w kilku kategoriach.

 

Uczestniczkami spotkania były przedstawicielki biznesu, polityki, kultury, organizacji społecznych, organizacji branżowych i nauki. Konferencja była okazją do debatowania m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, edukacji, zdrowiu, demografii czy nowych technologiach.

Podczas konferencji wręczono nagrody dla Polek XXI w., które w ubiegłym roku wyróżniły się swoją działalnością. Nagrodzone Panie zostały docenione w sześciu kategoriach: przedsiębiorczość, samorząd, edukacja, zdrowie, działalność społeczna, innowacje i nowe technologie.

Premier Morawiecki pogratulował wszystkim laureatkom konkursu „Polka XXI wieku”.

Jestem absolutnie przekonany, że świat gospodarki, który w XXI wieku będzie naszym doświadczeniem będzie coraz bardziej należał do kobiet - oświadczył szef polskiego rządu.

Laureatką kategorii innowacje i nowe technologie została Kamila Hankiewicz, która stworzyła Untrite AI Platform. To platforma oparta na sztucznej inteligencji.

Nikola Bukowiecka, szczecińska studentka, w ramach tej samej kategorii została wyróżniona za opracowanie systemów wykorzystywanych w misji kosmicznej NASA. Bukowiecka należy do Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

To ogromna radość, że otrzymałam nagrodę za swoją pracę nad systemami do mapowania nieba w ramach projektu GLOWS realizowanego w Centrum Badań Kosmicznych PAN, który jest częścią misji kosmicznej NASA IMAP oraz za pracę nad projektowaniem systemów sterowania przy polskich satelitach  - powiedziała Nikola Bukowiecka.

Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, nie tylko w kategorii docenienia ciężkiej pracy, ale również znalezienia się w tak elitarnym gronie - dodaje laureatka.

Nikola Bukowiecka jest studentką Wydziału Elektrycznego ZUT i finalistką XIII edycji Studenckiego Nobla.

Bukowiecka jest fizykiem w Centrum Badań Kosmicznych PAN, gdzie jest członkinią Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki. Bierze udział w projekcie GLOWS, który jest częścią misji kosmicznej NASA – IMAP/IBEX. Jest także inżynierem AOCS w firmie Creotech Instruments S.A, w której zajmuje się projektowaniem układów sterowania orientacją i kontroli orbit.

Dyplom z automatyki i robotyki pisała w Centrum Badań Kosmicznych PAN przy projekcie polskiego satelity obserwacyjnego EagleEye.

Dyplom I stopnia fizyki (specjalizacja fizyka medyczna) pisała podczas stażu w Instytucie Fizyki Plazmy Maxa Plancka w Greifswaldzie w Niemczech na temat reaktora fuzyjnego Wendelstein 7-X.

Dyplom II stopnia z fizyki (specjalizacja fizyka medyczna) pisała w Centrum Badań Kosmicznych PAN, przy projekcie GLOWS. Nagradzana w konkursach organizowanych przez firmę Huawei (Seeds for the Future) oraz Intel Technology (New Technologies for Women). Aktywistka i wolontariuszka na rzecz zwierząt.

Gratulujemy!

 

 

 

Fot. Facebook Centrum Badań Kosmicznych PAN / Space Research Centre PAS.