Złóż wniosek o stypendium dla najlepszych studentów i doktorantów 25.02.2020 14:40

Trwa nabór wniosków o przyznanie stypendium Prezydenta Miasta Szczecin dla najlepszych studentów i doktorantów. Dokumenty można składać do 10 marca br.

Program stypendialny Prezydenta Miasta Szczecin dla najzdolniejszych studentów i doktorantów to jeden z instrumentów realizacji polityki wspierania rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego. Jego celem jest pomoc w pozyskaniu dla miasta i szczecińskiego środowiska naukowego kadr naukowych oraz zapobieganie odpływowi z jego terenu młodych, zdolnych absolwentów szkół wyższych  i naukowców. Działanie ma również wspierać pracę naukową kształcących się studentów przygotowujących pracę dyplomową oraz doktorantów przygotowujących rozprawę doktorską, legitymujących się dorobkiem naukowym najwyższej rangi.

By otrzymać Stypendium, należy łącznie spełniać następujące warunki:

- kształcić się na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia, ostatnim roku studiów drugiego stopnia, ostatnim roku jednolitych studiów magisterskich lub ostatnim roku stadiów doktoranckich i mieć określony tytuł rozprawy doktorskiej;

- być studentem lub doktorantem;

- zamieszkiwać na terenie miasta Szczecin;

- posiadać osiągnięcia naukowe uzyskane w trakcie trwania studiów, tj. publikacje książkowe, artykuły opublikowane w czasopismach specjalistycznych, nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych i międzynarodowych, otrzymanie granty badawcze, wystąpienia na konferencjach, sympozjach, certyfikaty, stypendia, zgłoszenia patentowe i uzyskane patenty, studia równoległe lub na innych kierunkach, współpraca z przedsiębiorcą;

- uzyskać średnią ocen nie niższą niż 4,7 w semestrze, w którym zostanie złożony wniosek o stypendium;

- dostarczyć do biura Prezydenta Miasta Urzędu Miasta Szczecin prawidłowo wypełniony wniosek o przyznanie stypendium tj. wypełniony elektronicznie, wydrukowany i podpisany, w terminie do 10 marca każdego roku kalendarzowego;

- przedstawić zaświadczenie z uczelni o zaliczeniu pierwszego semestru studiów

- nie przebywać na urlopie, z wyjątkiem urlopów naukowych i w ramach stypendiów zagranicznych;

- nie powtarzać roku.

Nabór wniosków o przyznanie Stypendium rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek, tj. 17 lutego br. Na złożenie stosownych dokumentów w Urzędzie Miasta Szczecin (Biuro Prezydenta Miasta, pl. Armii Krajowej 1 I piętro, pokój 168) zainteresowani będą mieć czas do 10 marca 2020 r. do godz. 15.00.

Maksymalna wysokość Stypendium dla studenta wynosi 10 000,00 zł brutto, a maksymalna wysokość Stypendium dla doktoranta wynosi 30 000,00 zł brutto.

Stypendium zostanie wypłacone w dwóch ratach: pierwsza rata po złożeniu zaświadczenia z uczelni o zaliczeniu pierwszego semestru studiów, druga - po złożeniu zaświadczenia z uczelni o zaliczeniu drugiego semestru studiów i o obronie pracy dyplomowej lub magisterskiej lub rozprawy doktorskiej.

Szczegółowe informacje dot.  przyznawania i realizacji Stypendiów znajduje się w Regulaminie przyznawania i realizacji stypendiów naukowych Prezydenta Miasta Szczecin dla studentów i doktorantów, stanowiącym załącznik do uchwał Rady Miasta nr VIII/250/19 z dnia 25 czerwca 2019 r. ze zmianami (Uchwała IX/278/19 z 5 lipca 2019 r.).

Dodatkowe informacje, w tym wzory wniosków, dostępne są również na stronie internetowej www.stypendia.szczecin.eu  oraz profilu Akademicki Szczecin: www.facebook.com/akademicki.szczecin.

Miasto Szczecin we współpracy ze szczecińskimi uczelniami wyższymi realizuje program pn. „Akademicki Szczecin”, którego podstawowym założeniem jest wsparcie działań na rzecz rozwoju szczecińskiego ośrodka naukowo-akademickiego oraz współpracy środowisk nauki, gospodarki, samorządu i lokalnych elit, zgodnie z założeniami  wynikającymi ze „Strategii Rozwoju Szczecina 2025”. Działania podejmowane w ramach Akademickiego Szczecina dotyczą m.in. uczestnictwa i realizacji programów skierowanych do studentów, doktorantów oraz absolwentów uczelni wyższych, w tym m.in. programów stypendialnych Prezydenta Miasta Szczecin.