Dr hab. inż. Arkadiusz Nędzarek profesorem nauk rolniczych 10.04.2024 09:51

18 marca 2024 nominację profesorską otrzymał naukowiec Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT dr hab. inż. Arkadiusz Nędzarek.

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Nędzarek studiował technologię chemiczną na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej. W 1995 roku obronił pracę magisterską wykonaną pod kierunkiem prof. Miłki Antoszczyszyn. Karierę zawodową związał z Wydziałem Nauk o Żywności i Rybactwa Akademii Rolniczej w Szczecinie, gdzie w 2002 roku uzyskał stopień doktora nauk o Ziemi w zakresie oceanologii. Promotorem pracy doktorskiej był prof. Juliusz C. Chojnacki. W 2008 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie rybactwo. W latach 2004-2005 kierował XXIX Polską Wyprawą Antarktyczną. W latach 2011-2019 był kierownikiem Zakładu Sozologii Wód, a od 2020 roku jest kierownikiem Katedry Bioinżynierii Środowiska Wodnego i Akwakultury na WNoŻiR.

Profesor Nędzarek prowadzi badania naukowe skoncentrowane na abiotycznych i biotycznych elementach środowiska wodnego. Bada warunki hydrochemiczne wód powierzchniowych oraz wpływ antropopresji na stan ekosystemu wodnego. Testuje innowacyjne technologie i techniki oczyszczające wodę obiektów intensywnej hodowli ryb oraz strumienie technologiczne i ścieki poprodukcyjne generowane podczas przetwórstwa ryb. Bada także skład pierwiastkowy ryb i skorupiaków w kontekście bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów oraz możliwości wykorzystania tych organizmów jako bioindykatory.

Szczególne miejsce w zainteresowaniach profesora (nie tylko naukowych) ma Antarktyka, gdzie w latach 2000-2001 i 2004-2005 prowadził badania podczas dwóch całorocznych pobytów naukowych w Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. W tym czasie realizował badania w ramach Narodowego Programu Badań Polarnych oraz International Polar Year. Były one ukierunkowane na analizę wzajemnego oddziaływania ekosystemów lądowego i morskiego w rejonie zlewiska Admiralty Bay (King George Islands, Antarktyka Zachodnia).

Profesor wypromował jednego doktoranta. Jest autorem lub współautorem 84 artykułów naukowych, 27 rozdziałów w monografiach i 79 doniesień i komunikatów konferencyjnych krajowych i międzynarodowych. Jest także współredaktorem 1 monografii naukowej. W uznaniu osiągnięć naukowych został dwukrotnie uhonorowany przez Kapitułę Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki prestiżową nagrodą Zachodniopomorski Nobel.

Fot. archiwum prywatne