Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłasza nabór do kolejnej edycji programu PROM 26.04.2024 08:42

Program PROM – krótkookresowa wymiana akademicka umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności w środowisku międzynarodowym, które uczestnik mobilności może wykorzystać w różnych momentach rozwoju kariery zawodowej. Ułatwia on również polskim uczelniom i jednostkom naukowym nawiązywanie i zacieśnianie współpracy z instytucjami z zagranicy.

Uprawnieni uczestnicy Projektu: osoby kształcące się na studiach I i II stopnia, jednolitych studiach magisterskich, studiach doktoranckich lub w szkole doktorskiej oraz osoby pracujące w instytucjach szkolnictwa wyższego i nauki (stanowiące nie więcej niż 30% uczestników całego projektu).

Wnioskodawcą jest instytucja – uczelnia, instytut naukowy/ badawczy lub federacja podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

W programie PROM możliwe jest finansowanie krótkookresowych mobilności, np.:

• aktywny udział w konferencji za granicą (wystąpienie, w tym udział w sesji posterowej),
  • pozyskanie materiałów do pracy doktorskiej, artykułu naukowego,
  • udział w szkole letniej, szkole zimowej,
  • wykonanie pomiarów z wykorzystaniem unikatowej aparatury, testowanie aparatury badawczej, unikalnego instrumentarium artystycznego,
  • udział w krótkich formach kształcenia, tj. kursach w tym intensywnych zaliczanych do procesu kształcenia, warsztatach, stażach zawodowych lub stażach przemysłowych, wizytach studyjnych, w tym również realizowanych u przedsiębiorców,
  • wykonanie kwerend archiwalnych lub bibliotecznych,
  • prowadzenie zajęć dydaktycznych,
  • udział w przygotowaniu międzynarodowego wniosku grantowego.

Wyjazdy i przyjazdy stypendialne mogą trwać od 5 do 30 dni.

Wszystkie aktywności będzie można zrealizować w formule stacjonarnej, zdalnej i mieszanej w okresie od 01.10.2024 r. do 30.09.2025.

Wnioskodawca może zaplanować w budżecie Projektu wydatki na:

1) Wynagrodzenia osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację działań w Projekcie (umowy o pracę, dodatki zadaniowe, umowy cywilnoprawne);

2) Zakup towarów i usług niezbędnych do realizacji działań w Projekcie (z wyłączeniem sprzętu, oprogramowania i wyposażenia zaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych), w tym zakup towarów i usług niezbędnych do realizacji w Projekcie działań związanych z udziałem osób ze specjalnymi potrzebami;

3) Stypendia dla Uczestników/czek Projektu;

4) Podróże i utrzymanie poniesione w związku z realizacją działań w Projekcie.

Wartość wnioskowanych środków finansowych wynosi od 200 000 zł do 2 000 000 zł.

Wniosek należy złożyć za pośrednictwem Systemu NAWA do 19 czerwca 2024 roku do godz. 15:00 (z zachowaniem procedury określonej zarządzeniem nr 91 z dnia 12 lipca 2022 r.).

Więcej informacji na temat programu dostępnych jest na stronie NAWA: nawa.gov.pl/instytucje/program-prom/ogloszenie

Szczegółowych informacji w sprawie programu udziela p. Kamila Kubiak z Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie, e-mail: kamila.kubiak@zut.edu.pl, tel. 91 449 45 49.