Wielka Gala Muzyki z Bajek 26.04.2024 08:05

Organizowana przez Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego ZUT w Szczecinie. Koncert odbędzie się 26 maja 2024 r. o godz. 18:00 w Teatrze Letnim w Szczecinie.

Muzyka filmowa jest dzisiaj żywym i bogatym stylistycznie gatunkiem muzycznym, który przybliża symfoniczną stylistykę osobom niezainteresowanym muzyką klasyczną, a melomanom ukazuje całe bogactwo i różnorodność innych gatunków takich jak jazz, rock, pop czy nawet disco. W tym ogromnym tyglu szczególne miejsce zajmuje muzyka pisana do filmów animowanych. Ten rodzaj kina już od kilku dekad jest skierowany nie tylko do młodych widzów, ale wzrusza i bawi zawoalowanymi dygresjami również dorosłych. Mamy więc do czynienia z fenomenem porównywalnym z początkami opery, gdy wenecjanie po raz pierwszy usłyszeli favola in musica czyli umuzycznioną baśń Monteverdiego zatytułowaną Orfeusz.
Współcześni twórcy - w przeciwieństwie do XVI-wiecznych kompozytorów - nie mają praktycznie żadnych ograniczeń. Do mistrzostwa doprowadzono każdą z dziedzin animowanej sztuki filmowej. Stworzono też pewien stylistyczny kanon. Najlepiej sprawdza się opowieść trawestująca klasyczne baśnie (Bracia Grimm, Andersen) przeniesiona do współczesności lub wręcz przeciwnie osadzona w czasach miecza, polowań i konnej jazdy. Niebanalny, społecznie nieakceptowany młody bohater/bohaterka szuka swojej drogi, która okazuje się biec w poprzek utartej konwencji. Pochwała szlachetności, sprytu, determinacji i kreatywności. Wreszcie muzyka: ileż tu miejsca na orkiestrowe, ilustracyjne komentarze, na wprowadzanie motywów przewodnich dla różnych postaci budowanie ogromnych kulminacji, a piosenki potrafią zachwycać oryginalną konstrukcją, a w warstwie stylistycznej mieszaniną bachowskiej polifonii i hip-hopu!
Trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na spędzenie Dnia Matki w Szczecinie niż udział w Wielkiej Gali Muzyki z Bajek!
Ponad 100 osobowy chór orkiestra i soliści zabiorą słuchaczy do fascynującego świata muzycznych, animowanych przebojów Usłyszymy specjalnie przygotowane opracowania zarówno najnowszych hitów takich jak Vaiana, Zaplątani czy Kraina Lodu, jak i bajkową klasykę: Mała Syrenka czy Piękna i bestia.
Warto już teraz zadbać o bilet na Wielką Galę Muzyki z Bajek. Wielkie emocje i wzruszenia - gwarantowane!

Wykonawcy:

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (dyr. Szymon Wyrzykowski);
Chór Uniwersytetu Szczecińskiego (dyr. Anna Tarnowska);
Chór Kameralny ZUT (dyr. Iwona Wiśniewska-Salamon);
Szczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki" (dyr. Kamil Szałata);
Chór Dziecięcy „Belcanto” (dyr. Katarzyna Ganczarska);
Orkiestra Symfoniczna;
Jola Szczepaniak i przyjaciele - wokale;
Szymon Wyrzykowski - kierownictwo muzyczne.

Bilety:

www.biletomat.pl/bilety/wielka-gala-muzyki-z-bajek-szczecin-38242/